Zamknij

Konferencje online zakazane w czerwonych strefach?

21.10.2020 15:06
Zakaz konferencji online w czerwonych strefach
fot. fizkes/shutterstock(ilustracyjne)

Jak to możliwe, że w strefach czerwonych organizacja konferencji online jest zakazana, zaś w strefach żółtych można organizować targi przez internet? Rzecznik MSP pyta o absurdalne przepisy.

W strefach czerwonych nie można organizować targów, konferencji czy kongresów nawet przez internet. Organizacja takich wydarzeń online możliwa jest jedynie w żółtych strefach – wynika z najnowszej wersji rozporządzenia o antycovidowych zakazach i nakazach.

Kolejny absurd legislacyjny czy zwykłe przeoczenie przy tworzeniu prawa? Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców kieruje do Ministra Zdrowia wniosek o doprecyzowanie przepisów.

 Działalność online zakazana?

Rzecznik MŚP pyta ministra zdrowia, czy na obszarach czerwonych możliwe jest organizowanie targów, wystaw, kongresów czy konferencji online. Zamieszania by nie było, gdyby nie niejednoznaczne przepisy.

Zobacz także

16 października znowelizowano bowiem rozporządzenie  w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Polska została podzielona na strefy żółte i czerwone, w których obowiązują określone zakazy. Jednym z nich jest zakaz organizowania targów, kongresów, wystaw i konferencji na terenie całego kraju.

W przepisach doprecyzowano, że zakaz ten nie dotyczy  tego typu wydarzeń realizowanych za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, czyli konferencji online. Takiej możliwości w świetle prawa nie ma w strefach czerwonych.

Zobacz także

„Po analizie powyższych regulacji, popartej opiniami przedstawicieli praktyki i doktryny prawa, Rzecznik MŚP doszedł do wniosku, że również na obszarze czerwonym za dopuszczalne należałoby uznać wykonywanie wyżej wspomnianych działalności w formie online. Odmienny bowiem pogląd prowadziłby do wniosku, zgodnie z którym zakazana jest działalność, podczas której nie dochodzi do fizycznego kontaktu jej uczestników” – czytamy w piśmie Rzecznika MŚP do ministra zdrowia.

W serwisie rządowym gov.pl czytamy wprost, iż organizacja kongresów online możliwa jest tylko w żółtych strefach.

 

Zakaz organizacji targów i konferencji
fot. gov.pl

 

„Zasada pewności prawa wymaga w ocenie Rzecznika MŚP jednoznacznego uregulowania dopuszczalności prowadzenia takiej działalności online również na obszarze czerwonym” – czytamy w piśmie Rzecznika MŚP.

RadioZET.pl