Zamknij

Zakaz handlu. Kiedy Polacy najczęściej robią zakupy?

Piotr Drabik
11.03.2019 14:39
Zakaz handlu. Najwięcej zakupów Polacy robią w sobotę i piątek
fot. Nattakorn_Maneerat/Shutterstock (ilustracyjne)

Najwięcej transakcji bezgotówkowych Polacy wykonują w soboty i piątki, a najmniej w niedziele handlowe – wynika z raportu analityków banku PKP BP. Ich zdaniem na preferencje zakupowe klientów banku nie wpłynęło wprowadzenie ograniczenia handlu w niektóre niedziele.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 roku. Najpierw zakupy można było zrobić w pierwsze i ostatnie niedziele każdego miesiąca. Od początku stycznia tego roku tylko w ostatnią niedzielę, a z kolei od 2020 roku handel zostanie ograniczony tylko do siedmiu niedziel.

Jak zakaz handlu wpłynął na Polaków?

Jak wynika z raportu analityków banku PKP BP, który prowadzi 8,89 mln kart bankowych i 932 tys. kart kredytowych, najwięcej klientów banku dokonuje płatności bezgotówkowych w soboty (obroty na poziomie około 120 proc. przeciętnego dnia handlowego) i piątki (114 proc.).

Natomiast najmniej zarejestrowano w niedziele handlowe (30 proc. mniej niż w średnie dzień handlowy).

Zobacz także

Przy okazji analitycy sprawdzili, czy wpływ na takie preferencje konsumenckie Polaków ma wprowadzony zakaz handlu w niedziele. Porównali dane z transakcji bezgotówkowych klientów banku za okres od marca 2018 do stycznia 2019 roku i porównano je z analogicznym okresem 12 miesięcy wcześniej.

Rezultat? „Okazało się, że wprowadzenie zakazu nie doprowadziło do istotnych zmian w preferencjach Polaków, co do tego kiedy robić zakupy. W jego efekcie minimalnie zwiększyła się popularność zakupów dokonywanych w soboty i poniedziałki, a marginalnie spadło handlowe znaczenie czwartków i piątków” – podkreślono w raporcie.

Z kolei liczba transakcji w niedziele niehandlowe była o połowę mniejsza niż w niedziele handlowe (dane za okres marzec 2018 – styczeń 2019). 

Kto najwięcej zyskał na wprowadzeniu zakazu handlu? „W przypadku sieci sklepów »pierwszej potrzeby« (nieobjętych trwale zakazem handlu – przyp. red.) łączna wartość transakcji dokonanych kartami PKO Banku Polskiego w okresie marzec 2018-styczeń 2019 była o ponad 36 proc. wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej” – podkreślono w raporcie.

Wzrosty liczby transakcji zanotowały również stacje benzynowe pięciu największych sieci – Orlen, Lotos, Shell, BP i Circle K (26 proc. więcej obrotu). 

Dużo straciły za to sieci dyskontów (Lidl, Biedronka, Netto, Aldi). Średnia wartość transakcji dokonywanych w niedziele przez klientów PKO BP spadła po ograniczeniu handlu o 43 proc. Natomiast za to odnotowano wyraźny wzrost wartości transakcji w soboty (o 41,3 proc.).

Zobacz także

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w tym roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Podczas najbliższego posiedzenia Sejmu w tym tygodniu będzie rozpatrywany projekt ustawy o zmianach w ograniczeniu handlu w niedziele. Kilka tygodni wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przegląd przepisów regulujących ograniczenie handlu. 

O sprawę w poniedziałek był pytany przez portal WP.pl Jacek Sasin, minister w kancelarii premiera. „Analizujemy tę sprawę, są tutaj bardzo różne głosy i musimy też zobaczyć, jak wygląda ten rzeczywisty wpływ na sytuację handlu, bo tutaj jest pewien szum informacyjny” – stwierdził szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dlahandlu.pl/PTD