Zamknij

Zniesienie zakazu handlu w niedziele? Większość Polaków na tak

14.07.2021 10:50
Polacy chcą powrotu wolnych niedziel
fot. Marek BAZAK/East News

Ponad 55 proc. ankietowanych Polaków jest za przywróceniem handlowych niedziel – wynika z badania CBRE. Czy rząd zgodzi się złagodzić zakaz?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od marca 2018 roku. Od samego początku nowe przepisy budziły mieszane uczucia wśród polityków, handlowców, pracowników i samych klientów, którzy nie mogą już robić zakupów każdego dnia tygodnia.

Po ponad trzech latach obowiązywania zakazu Polacy coraz liczniej sprzeciwiają się restrykcyjnym przepisom, co potwierdzają statystyki. Obecnie 55 proc. osób chciałoby robić zakupy w niedzielę - wynika z badania zleconego przez CBRE. W poprzedniej edycji, czyli rok temu, za otwarciem sklepów w niedzielę opowiadało się 51 proc. osób.

Coraz więcej Polaków za niedzielami handlowymi

Z badania CBRE wynika, że ponad połowa Polaków jest za przywróceniem niedzielnego handlu, w tym co trzecia jest zdecydowanie za tym pomysłem - wynika z badania zleconego przez CBRE. Rok temu, za otwarciem sklepów w niedzielę opowiadało się 51 proc. osób. Tendencja jest zatem wzrostowa.

Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego w CBRE mówi, że w 2018 roku, gdy wdrażano surowsze przepisy, pojawiały się pierwsze głosy sprzeciwu.

Podnoszono wtedy argument, że to zły pomysł, bo dla wielu osób niedziela to jeden z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy. Potem pojawiła się pandemia i argumentów za tym, żeby przywrócić niedziele handlowe zrobiło się więcej 

Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego w CBRE

Zdaniem ekspertki za poluzowaniem zakazu handlu w czasie pandemii przemawiały względy bezpieczeństwa. - Jednym z istotniejszych argumentów jest to, że rozłożenie ruchu na siedem, zamiast sześciu dni, pozwala sprawniej dopasować się do wytycznych związanych m.in. z dystansem społecznym – dodała.

Obecnie, jak wynika z badań, zakaz handlu ma więcej przeciwników niż zwolenników. - Ponad połowa osób chce robić zakupy w dowolny dzień tygodnia, jeszcze więcej niż rok temu – mówi Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego w CBRE.

Wśród zwolenników handlowych niedziel więcej jest mieszkańców miast, niż wsi. Na wsi 48 proc. ankietowanych osób jest za powrotem możliwości otwarcia sklepów w niedzielę, podczas gdy w największych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców ten odsetek wynosi aż 64 proc. W mniejszych miastach od 20 tys. do 500 tys. mieszkańców od 56 proc. do 60 proc. osób uważa, że niedziele handlowe powinny wrócić.

Okazuje się także, że zarówno najmłodsi jak i najstarsi tak samo mocno chcą powrotu niedziel handlowych. 62 proc. ankietowanych w wieku 18-24 lat i taki sam odsetek osób w wieku 55 plus chce powrotu do stanu prawnego sprzed 2018 roku.

Kto zyskały na ewentualnej zmianie oprawa? CBRE podaje, że główną grupą beneficjentów powrotu niedziel handlowych byłyby osoby, dla których niedziela jest jednym z niewielu możliwych dni na zrobienie zakupów, oraz przedsiębiorcy, których biznesplany zakładają pracę 7 dni w tygodniu. Zyskaliby też przedsiębiorcy, którzy chcą odrobić pandemiczne straty, a także studenci, którzy często dorabiają sobie w weekendy.

Czy rząd zdecyduje się na złagodzenie zakazu? O ile woli politycznej póki co nie widać, o tyle istnieje szansa, że Trybunał Konstytucyjny uzna obowiązujące przepisy za niezgodne z ustawą zasadniczą. 27 lipca 2021 roku ma zapaść długo oczekiwany wyrok TK w sprawie konstytucyjności ustawy zakazującej niedzielny handel. Wnioskodawcą jest Konfederacja Lewiatan>>>

RadioZET.pl/mat.pras