Zamknij

Zakaz handlu zaostrzony. Prezydent podpisał ustawę

19.10.2021 13:49
Zakaz handlu zaostrzony
fot. Radio ZET/ Michał Tomaszkiewicz

Zakaz handlu definitywnie zaostrzony. Prezydent podpisał nowelę mającą uszczelnić przepisy i w praktyce wyeliminować metodę „na placówkę pocztową”.

Zakaz handlu w niedziele od miesięcy jest fikcją. Już niemal 20 sieci handlowych sprawnie go omija, a najpopularniejszym sposobem jest umowa z operatem pocztowym. Możliwość odbioru paczki w sklepie jest bowiem furtką do legalnej sprzedaży w każdą niedzielę.

Niebawem jednak to się zmieni. Prezydent Duda podpisał ustawę zaostrzającą zakaz handlu. Dla wielu sprzedawców spełnienie wymaganych przez ustawodawcę warunków może okazać się niemożliwe.

Koniec metody na placówkę pocztową. Sklepy zamknięte w niedziele

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Projekt to odpowiedź na masowe otwieranie sklepów ostatniego dnia tygodnia, na co zezwala wyjątek w ustawie.

Sklepy podpisywały umowy z operatorami pocztowymi i dzięki umożliwieniu klientom odbierania i nadawania paczek, mogły handlować w niedziele.

Zgodnie z nowelizacją sklep działający jako placówka pocztowa będzie mógł otworzyć się ostatniego dnia tygodnia, tylko jeśli przychody z działalności pocztowej przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.

Celem ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta

Kancelaria Prezydenta

Nowelizacja rozszerza ponadto wykaz wyłączeń od zakazu handlu o placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych. Ustawa wskazuje jednak, że takie punkty będą mogły działać także w niedziele w okresie 1 czerwca do dnia 30 września.

W świetle nowych przepisów właściciel sklepu nie będzie musiał sam stawać za ladą, by otworzyć placówkę w niedzielę. Może on bowiem skorzystać z pomocy najbliższej rodziny. Jak jednak czytamy w noweli, tacy pomocnicy nie mogą być zatrudnieni w danej placówce.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 lutego 2022 roku.

RadioZET.pl/PAP