Zamknij

Sklepy znów będą zamknięte w niedziele. Ostatnie tygodnie omijania zakazu handlu

15.10.2021 16:54
Zakaz handlu w niedzielę
fot. Marek BAZAK/East News

Już tylko sprzeciw prezydenta może uratować sklepy, które jako placówka pocztowa, otworzyły się w niedziele. Od kiedy obowiązywać będzie zaostrzony zakaz handlu?

Zakaz handlu w niedziele od miesięcy jest fikcją. Już niemal 20 sieci handlowych sprawnie go omija, a najpopularniejszym sposobem jest umowa z operatem pocztowym. Możliwość odbioru paczki w sklepie jest bowiem furtką do legalnej sprzedaży w każdą niedzielę.

Niebawem jednak to się zmieni. Sejm poparł poprawki Senatu w projekcie zakładającym zaostrzenie zakazu handlu. Dla wielu sprzedawców spełnienie wymaganych przez ustawodawcę warunków może okazać się niemożliwe.

Zakaz handlu powróci także w praktyce

Ustawa zaostrzająca zakaz handlu czeka już tylko na podpis prezydenta. Sejm opowiedział się za przyjęciem projektu. Posłowie poparli senacką poprawkę dotyczącą wyjątków od zakazu handlu.

Obecnie handlować także ostatniego dnia tygodnia mogą sklepy mające status placówki pocztowej. Rząd postanowił jednak, aby warunkiem sprzedaży tego dnia, było osiąganie przychodów z tytułu usług pocztowych w wysokości przynajmniej połowy całkowitych przychodów. Senat zdecydował, że próg przychodów w tym przypadku powinien wynosić nie 50, a 40 proc., co zaakceptowali posłowie.

Wiele sklepów, które udostępniły usługę odbierania lub wysyłania paczek w swoich placówkach, najprawdopodobniej po wejściu w życie ustawy znów wstrzyma pracę w niedziele niehandlowe.

Sejm nie zgodził się jednak na rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do stania za ladą w niedzielę w imieniu przedsiębiorcy. Senat proponował wcześniej umożliwienie niedzielnej pracy studentom i seniorom.

Jak informuje portal Wiadomościhandlowe.pl ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od chwili ogłoszenia, czyli najprawdopodobniej 1 lutego 2022 r.

RadioZET.pl/PAP/Wiadomoscihandlowe.pl