Zamknij

Zakaz handlu zaostrzony. Nowy limit przychodów z usług pocztowych

07.10.2021 11:03
Zakaz handlu. Nowy limit przychodów z usług pocztowych
fot. Piotr Molecki/East News

Zaostrzenie zakazu handlu i ponowne zamknięcie sklepów w niedziele to tylko kwestia czasu. Komisje senackie przyjęły rządowy projekt, ale zaproponowały w nim kilka zmian.

Zakaz handlu w niedziele od miesięcy jest fikcją. Już niemal 20 sieci handlowych sprawnie go omija, a najpopularniejszym sposobem jest umowa z operatem pocztowym. Możliwość odbioru paczki w sklepie jest bowiem furtką do legalnego handlu w każdą niedzielę.

Komisje senackie zajęły się rządowym projektem, który zakłada, że warunkiem niedzielnego handlu jako placówka pocztowa ma być osiąganie przynajmniej połowy przychodów z usług pocztowych. Parlamentarzyści wprowadzili poprawki, które z punktu widzenia handlowców niewiele zmieniają.

Zakaz handlu w niedziele. Ustawa z poprawkami

Rządowy, poparty przez Sejm, projekt zakładał, że sklep ma prawo handlować w każdą niedzielę jako placówka pocztowa pod warunkiem, że jego przychody z tytułu usług pocztowych stanowią przynajmniej połowę tego, co uda mu się zarobić.

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zaproponowały w środę kilka poprawek do nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Jedną z poprawek jest zmiana limitu przychodów z usług pocztowych uprawniająca do otwarcia sklepów w niedziele.

Prawo do otwarcia w niehandlowe niedziele sklepów świadczących usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą  nie 50, a 40 proc. przychodów danej placówki – zaproponowali senatorowie. Można jedynie domniemywać, że taka zmiana limitu i tak nie uratuje handlowców. Sklepy, które stały się placówkami pocztowymi, z dużym prawdopodobieństwem nie zdołają osiągnąć przychodów z działalności pocztowej równych nawet 40 proc. zarobków ze sprzedaży detalicznej.  

Z korzyścią dla pracodawców przyjęto z kolei poprawkę dotyczącą rozszerzenia listy osób bliskich, którzy mogą pomagać przedsiębiorcy osobiście prowadzącemu handel w dni objęte zakazem handlu. Katalog osób spokrewnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele będzie mógł korzystać przedsiębiorca to, obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, również rodzeństwo, wnuki i dziadkowie.

RadioZET.pl/PAP