Zamknij

Sondaż: Polacy nie wiedzą, w które niedziele są otwarte sklepy

Piotr Drabik
04.02.2019 11:20
Zakaz handlu w niedzielę. Sondaż: Polacy nie wiedzą, w które niedziele są otwarte sklepy
fot. Sorbis/Shutterstock (ilustracyjne)

Przybywa Polaków niezadowolonych z zakazu handlu w niedzielę – wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”. Ponadto ponad jedna trzecia ankietowych nie wie, w którą niedzielę otwarte są sklepy. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

Zakaz handlu w niedzielę został zaostrzony od stycznia tego roku. Sklepy i galerie handlowe otwarte są w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. To spora zmiana w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy można było zrobić zakupy również w pierwszą niedzielę. 

Jednak spora część Polaków nadal tego nie wie. Jak pokazał sondaż przeprowadzony przez firmę Havas Media Group na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita”, aż 37 proc. ankietowanych błędnie wskazało liczbę niedziel handlowych lub wprost odpowiedziało, że tego nie wie.

Eksperci sejmowi sugerowali poluzowanie zakazu handlu w niedzielę

Z tej grupy 26 proc. badanych na bieżąco sprawdza informację o zakazie handlu w konkretnym tygodniu. 9 proc. wskazało, że sklepy są otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę, a 2 proc. – drugą i trzecią.

Spadła również liczba zwolenników zakazu handlu w niedziele do 28 proc. – to mniej o trzy punkty procentowe w porównaniu z badaniem z listopada ubiegłego roku. Za otwarciem sklepów we wszystkie niedziele opowiedziało się 71 proc. ankietowanych. 

Dodatkowo 46 proc. badanych odpowiedziało, że podtrzymanie formy zakazu handlu z ubiegłego roku byłoby lepszym rozwiązaniem niż jego zaostrzenie.

Polacy są podzieleni w sprawie zakazu handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedzielę

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 roku będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Od przyszłego roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności. 

Zakaz handlu w niedzielę - jak wpłynął na sprzedawców?

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD