Zamknij

Zakaz handlu w niedziele do zmiany. Senat zajmie się ustawą

26.10.2020 16:17
Zakaz handlu w niedziele do zmiany
fot. ANRproduction/shutterstock

Zakaz handlu w niedziele zostanie zniesiony? Senator Adam Szejnfeld z Koalicji Obywatelskiej zaproponował senackiej komisji zdrowia rozpoczęcie prac nad ustawą znoszącą tymczasowo zakaz handlu.

Zakaz handlu w niedzielę będzie tematem prac Senatu. Za rozpoczęciem prac nad projektem uchylającym zakaz handlu głosowało sześciu senatorów komisji zdrowia, a tylko jeden był przeciw.

Rozpoczęcie prac nad projektem liberalizującym zakaz handlu zaproponował senator opozycji Adam Szejnfeld. Co dokładnie znalazło się w projekcie

Zniesienie zakazu handlu w niedziele. Senat zajmie się projektem

- Dość narażania ludzi na chorobę! Dość weekendowych kolejek klientów przed kasami! Dość trudów pracy sprzedawczyń i personelu placówek handlowych! Dość marnotrawstwa żywności kupowanej na zapas! – przekonywał senator Adam Szejnfeld, który wniósł do Senatu ustawę modyfikującą zakaz handlu.

Zobacz także

Członkowie senackiej komisji zdrowia zgodzili się na rozpoczęcie prac nad nowelą. Ta przewiduje zniesienie zakazu handlu w niedziele. Jednocześnie projekt zakłada, że pracownicy handlu mieliby prawo do co najmniej dwóch wolnych niedziel w ciągu czterech kolejnych tygodni. Senator argumentował, że zakaz handlu w niedzielę ma negatywne skutki gospodarcze, a także powoduje zwiększenie liczby osób robiących zakupy w piątek i w sobotę. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia.

Zdaniem polityka, zniesienie zakazu handlu ostatniego dnia tygodnia przyczyniłoby się do zwiększenia płynności w handlu i zmniejszenie ryzyka zakażeń koronawirusem poprzez rozłożenie ruchu na siedem dni. W ustawie zaproponowano zawieszenie zakazu handlu w niedzielę do dnia zakończenia epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego oraz 90 dni po ostatnim z tych stanów.

W całym 2020 roku wypada jedynie siedem niedziel handlowych. Przed nami niewiele okazji, by zrobić zakupy tego dnia. Najbliższe i zarazem ostatnie w tym roku niedziele handlowe wypadają 13 i 20 grudnia.

RadioZET.pl/PAP