Zamknij

Będą zmiany w zakazie handlu w niedzielę? Premier zapowiedział audyt

Piotr Drabik
06.02.2019 12:24
Zakaz handlu w niedzielę. Premier zapowiedział przegląd ustawy
fot. WDnet Creation/Shutterstock (ilustracyjne)

Szef rządu Mateusz Morawiecki poinformował, że jego gabinet dokonuje przeglądu wpływu zakazu handlu w niedzielę na sklepy. Zapowiedział, że „w najbliższym czasie zapadną decyzje związane z tym tematem”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od początku 2018 roku. Obecnie sklepy są otwarte tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu. Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowego briefingu został zapytany o możliwość wycofania ustawy o zakazie handlu. 

Zobacz także

Rządowy przegląd ustawy

Szef rządu zaznaczył, że w każdej ustawie jest „kluczowy dział” zajmujący się oceną skutków regulacji. „I po pewnym czasie działania danej ustawy przyglądamy się, jak ustawa w praktyce działa, bo co innego jest na papierze czasami, a co innego w rzeczywistości” – mówił. Dodał, że dotyczy to każdej ustawy.

– Dlatego dzisiaj dokonujemy przeglądu tego, jaki wpływ ta ustawa (o wolnych niedzielach – przyp. red.) miała na mniejsze sklepy, większe sklepy, rodzinne, ale przede wszystkim na ludzi, jakie są preferencje ludzi, czego ludzie oczekują – mówił Morawiecki.

– Ponieważ jesteśmy rządem, który słucha społeczeństwa i chcemy postępować tak, żeby było jak najlepiej dla zdrowia, dla życia społecznego – dodał. Zapowiedział, że „w najbliższym czasie zapadną decyzje związane z tym tematem”.

Zakaz handlu w niedzielę

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje stopniowe ograniczanie liczby niedziel, w których handel i wykonywanie pracy w handlu jest dozwolone.

W 2019 r. zakaz nie obowiązuje w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Zgodnie z ustawą od 2020 r. zakaz nie będzie obowiązywać w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Ustawa zawiera cały katalog wyłączeń spod zakazu handlu. Zakaz nie dotyczy sklepów internetowych. 

RadioZET.pl/PAP