Zamknij

Zakaz handlu w niedzielę. PiS zaostrza przepisy

29.07.2021 13:44
Zakaz handlu w niedzielę. PiS zaostrza przepisy
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Równolegle do wydłużającej się listy sklepów, obchodzących rządowy zakaz handlu w niedziele, postępowały prace nad zaostrzeniem przepisów, które zatrzymałyby takie działania. Właściciele obiektów handlowych omijali przepisy, a politycy i urzędnicy szukali sposobu jak temu zaradzić. Okazało się, że skutecznie, ponieważ do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy.

Zakaz handlu zaczął być coraz częściej obchodzony zarówno przez mniejsze sklepy spożywcze, jak i duże sieci handlowe. Właściciele obiektów omijali prawo, dzięki prowadzeniu na swoim terenie usług pocztowych.

Już w połowie lipca 2021 roku pisaliśmy, że rząd ma pomysł, jak ukrócić takie praktyki. Nowelizacja ustawy przewiduje, że w niehandlową niedzielę otwarte mogą być tylko te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów. Projekt trafił już do Sejmu.

Zakaz handlu w niedzielę. PiS zaostrza przepisy

Na stronie internetowej Sejmu pojawiła się informacja, że został wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, który ma wyeliminować nieprawidłowe stosowania wyłączeń od zakazu. Przedstawicielem wnioskodawców jest Janusz Śniadek z PiS. Czego dotyczy projekt?

Dotyczy wyeliminowania nieprawidłowego stosowania wyłączeń przewidzianych w art. 6 ust. 1 ustawy, pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta

Komunikat na stronie internetowej Sejmu

Podstawową kwestią w projekcie jest wyeliminowanie obchodzenia prawa przez sklepy, które główne zyski czerpią z handlu produktami, a nie z działalności pocztowej. W praktyce będzie to oznaczać, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca. Jak to będzie weryfikowane? Istotna będzie „przeważająca działalność wskazana we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, która stanowi co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem.”

Sklepy, które zdecydują się na prowadzenie działalności w niedziele niehandlowe będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności przeważającej i z pozostałej działalności. O tym, jak to będzie wyglądało ze strony administracyjnej zdecyduje minister właściwy ds. gospodarki, który określi w drodze rozporządzenia sposób prowadzenia ewidencji, jej wzór i szczegółową treść wpisów.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Z katologu wyłączeń od zakazu usunięto też placówki handowe, których przeważająca działalność polega na sprzedaży wyrobów tytoniowych.

RadioZET.pl/PAP/Karolina Mózgowiec