Zamknij

Zakaz handlu do zmiany? Semeniuk: potrzebne konsultacje społeczne

12.10.2020 10:24
Olga Semeniuk o zakazie handlu w niedzielę
fot. Cryptographer/shutterstock (ilustracyjne)

Zakaz handlu zostanie zliberalizowany? Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk mówiła, że jeśli pojawi się taki projekt, niezbędne będą konsultacje.

Zakaz handlu w niedziele od lat budzi mieszanie emocje nie tylko wśród polityków,  ale także wśród przedsiębiorców i klientów. Apele branży handlowej o liberalizację przepisów nasiliły się w dobie pandemii.

Czy wolne niedziele powrócą? Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk odpowiedziała na to pytanie w Radiu Wnet.

Zakaz handlu w niedziele. Wraca dyskusja o liberalizacji przepisów

Organizacje zrzeszające handlowców szczególnie często w okresie pandemii postulowały o chociażby tymczasowe zniesienie zakazu handlu. To pozwoliłoby sklepom odrobić straty wywołane przez koronakryzys, a gospodarce – ożywić konsumpcję.

Zobacz także

Polska Rada Centrów Handlowych wskazuje, że umożliwienie klientom robienia zakupów w niedziele doprowadziłoby do ograniczenia sobotnich kolejek, a co za tym idzie, zwiększyłoby się bezpieczeństwo i komfort w sklepach.

Pytana o postulaty branży wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk mówiła w Radiu Wnet o możliwych scenariuszach.

Jeżeli na wtorkowym spotkaniu partii z premierem pojawi się projekt zniesienia zakazu handlu w niedziele, to będzie przedmiotem dialogu  

Olga Semeniuk

Wiceminister wskazała, że możliwe, że jedna z partii politycznych we wtorek na spotkaniu z premierem zaprezentuje projekt dotyczący zniesienia zakazu handlu w niedziele. Jeżeli taki projekt się pojawi, to „będzie leżał na stole i będzie poddany pod dialog” - stwierdziła wiceminister.

Zobacz także

Semeniuk mówiła o tym, że należy równoważyć interesy pracowników, klientów i przedsiębiorców. Jej zdaniem, „niedziela niehandlowa była wprowadzona po to, aby chronić prawa pracowników”. Wiceminister mówiła też o skutkach ewentualnej liberalizacji prawa w kontekście nadrabiania strat odnotowanych przez sklepy.

To nie jest tak, że możemy jedną ustawą wykonać jeden ruch w kierunku jednej danej grupy społecznej. Z naszych obliczeń wynika, że ta niedziela handlowa nie była głównym komponentem, silnikiem finansowym jeśli chodzi o cały tydzień 

Olga Semeniuk

W całym 2020 roku wypada jedynie siedem niedziel handlowych. Przed nami niewiele okazji, by zrobić zakupy tego dnia. Najbliższe i zarazem ostatnie w tym roku niedziele handlowe wypadają 13 i 20 grudnia.

RadioZET.pl/PAP