Zamknij

Coraz mniej mandatów za złamanie zakazu handlu w niedziele

23.07.2020 17:24
Zakaz handlu w niedziele. Mniej mandatów za naruszenie prawa
fot. Shutterstock/Gorodenkoff (ilustracyjne)

W okresie pandemii wielokrotnie powracał temat liberalizacji prawa dotyczącego zakazu handlu w niedzielę. Okazuje się, że sprzedawcy podporządkowali się przepisom, mandatów jest coraz mniej.

Organizacje zrzeszające handlowców szczególnie często w okresie pandemii postulowały o chociażby tymczasowe zniesienie zakazu handlu. To pozwoliłoby sklepom odrobić straty wywołane przez koronakryzys, a gospodarce – ożywić konsumpcję.

Z doniesień „Faktu” wynika, że Rada Dialogu Społecznego zajmie się nowym projektem, który przewiduje czasowe zniesienie zakazu handlu. Tymczasem serwis Wiadomościhandlowe.pl sprawdza, jak do tej pory sprzedawcy przestrzegali zakazu.

Zakaz handlu. Coraz mniej mandatów za złamanie prawa

Dane z pierwszej połowy 2020 roku wskazują na przestrzeganie przez większość handlowców przepisów o zakazie handlu w niedzielę lub… mniejszą liczbę kontroli.

Zobacz także

Portal Wiadomościhandlowe.pl zapytał Główny Inspektorat Pracy o dane dotyczące karania sprzedawców za złamanie zakazu handlu. Wniosków o ukaranie było znacznie mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Portal wskazuje także na mniejszą liczbę kontroli, co było konsekwencją pandemii koronawirusa.

Urzędnicy kontrolowali sklepy jedynie w dwóch przypadkach: podejrzenia zagrożenia życia lub zdrowia pracowników oraz badanie wypadków przy pracy. Kontrole w pozostałym zakresie, w tym także handlu w ostatni dzień tygodnia, wróciły 22 czerwca.

Zobacz także

O ile spadła liczba wykrytych naruszeń zakazu handlu? W pierwszych 6 miesiącach sprzedawcy zarobili łącznie 25 mandatów na kwotę 25 tysięcy złotych za złamanie zakazu. Dla porównania, od marca do grudnia 2018 roku mandatów było 350, zaś w całym 2019 roku – 196.

Pierwsze półrocze bieżącego roku przyniosło także trzy wnioski o ukaranie skierowane do sądów. To o 51 wniosków mniej niż rok temu. Od marca do końca grudnia 2018 roku takich wniosków było 451.

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl