Zamknij

Małe sklepy znikają z rynku. Powód? Niedzielny zakaz handlu

13.01.2020 20:50
Zakaz handlu. Coraz więcej małych sklepów kończy działalność
fot. Shutterstock/Robert Kneschke (ilustracyjne)

W grudniu zamknięto rekordową liczbę małych sklepów. Eksperci nie mają wątpliwości, że to efekt wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę – pisze Business Insider.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Intencje były dobre, ale skutek odwrotny od zamierzonego. Tak Business Insider opisuje sprawę zamknięcia drobnych biznesów przez niedzielny zakaz handlu.

Serwis powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że grudzień minionego roku był najgorszym miesiącem od lat pod względem likwidacji działalności. 9,5 tysiąca małych sklepów zniknęło z rynku. Przez poprzednie 11 miesięcy ubyło ich zaledwie 1,5 tysiąca.

Zobacz także

Jak komentuje dla serwisu Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji konkurencja w branży rośnie m.in. dzięki zakazowi handlu.

- Zmienia się rynek. Następuje rozwój franczyzy i innych najsilniejszych formatów przy jednoczesnym braku sukcesji u małych przedsiębiorców. Zakaz handlu w niedziele zaostrzył konkurencję – wskazuje ekspertka.

Zobacz także

Juszkiewicz dodaje, że zakaz nie pomaga, a wręcz utrudnia działalność, bo zostawia na rynku tylko najsilniejsze podmioty. Małe sklepy są mniej dochodowe.

Business Insider wskazuje, że z zakazem handlu radzą sobie sklepy franczyzowe tj. Żabka. Jednym z wyłączeń w ustawie, który umożliwił dużym sieciom małych sklepów handel w niedziele jest status placówki pocztowej. Portal podaje, że w listopadzie 8,6 tys. sklepów sieci abc dostało taki status . Żabka już wcześniej o to zadbała.

Zobacz także

Zakaz handlu w 2020 roku. Co się zmieniło?

W 2020 roku tylko siedem razy w roku można będzie zrobić zakupy w niedzielę. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Zakupów nie zrobimy też w dni świąteczne: 1 stycznia, 6 stycznia, 12-13 kwietnia (Wielkanoc), 1 maja, 3 maja, 11 czerwca (Boże Ciało), 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada a także 25 i 26 grudnia.

Zobacz także

Sklepy mogą być otwarte, jeśli za kasą stanie ich właściciel, lub jeśli mają status np. placówki pocztowej.

RadioZET.pl/Business Insider