Zamknij

Eksperci sejmowi sugerowali poluzowanie zakazu handlu w niedzielę

Piotr Drabik
16.01.2019 13:43
Zakaz handlu w niedzielę. Eksperci sejmowi sugerowali zliberalizowanie przepisów
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Likwidacja trzeciej i czwartej niehandlowej niedzieli w miesiącu sugerowali posłom PiS eksperci z Biura Analiz Sejmowych. Raport był przez kilka miesięcy ukrywany przed opinią publiczną. Autorzy dokumentu postulują o utrzymanie zakazu handlu w niedzielę obowiązującego przez cały 2018 rok.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

Zakaz handlu w niedzielę w pełnym zakresie ma wejść w życie od 2020 roku. Do tego czasu tylko w ostatnie niedziele danego miesiąca będą otwarte sklepy. 

Te przepisy jeszcze chcieli zaostrzyć w listopadzie ubiegłego roku politycy partii rządzącej, ale wycofali się z tego pomysłu po zapoznaniu się z krytyczną opinią Biura Analiz Sejmowych.

Jak podał portal Wiadomościhandlowe.pl dokument był ukrywany przed opinią publiczną - jego treści nie znali nawet opozycyjni członkowie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zobacz także

Małe sklepy upadają, a zyskały markety

Eksperci z BAS podkreślili, że zaostrzenie handlu w niedzielę nie ma poparciem wśród Polaków.

"Wyborcy wszystkich partii dość zgodnie uznają, że obecna postać handlu w niedzielę (chodzi o tę z 2018 r. - przyp. red.) stanowi kompromis pomiędzy tymi, którzy chcą całkowitego zakazu handlu, a tymi, którzy chcieliby powrotu do sytuacji sprzed marca 2018 r., czyli braku jakichkolwiek ograniczeń w handlu w niedzielę. Z tych racji wydaje się, że rozwiązaniem pożądanym byłoby utrzymanie istniejących rozwiązań i uznanie ich za rozwiązania docelowe, co oznaczałoby likwidację tych rozwiązań, które dopiero mają wejść w życie w roku 2019 i 2020" - napisano w opinii BAS.

Co więcej - sejmowi analitycy prognozują wzrost niezadowolenia Polaków z kolejnych niedziel z zakazem handlu, co może przełożyć się na wynik jesiennych wyborów parlamentarnych. 

"Wyniki sondaży wskazują, że kwestia zakazu handlu wyraźnie dzieli elektorat, a zarazem, że jest kwestią istotną z punktu widzenia przyszłych decyzji wyborczych" - napisano w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu, z którego w listopadzie 2018 roku wycofał się PiS.

Zobacz także

Zdaniem ekspertów z BAS zakaz handlu najbardziej uderzył w właścicieli małych sklepów i nie zmniejszył wpływów dużych sieci marketów. 

"Sprzedaż wzrosła w największym stopniu na stacjach benzynowych i w dyskontach, zmalała natomiast w małych sklepach; zmniejszyła się również liczba aktywnych podmiotów prowadzących indywidualną działalność gospodarczą w handlu detalicznym. Nie został więc osiągnięty jeden z celów wskazywanych przez projektodawców tzn. tworzenie nowych miejsc pracy dla mikroprzedsiębiorców" - argumentowano w raporcie.

Wśród pozytywów po wprowadzeniu do początku 2018 roku zakazu handlu BAS wskazał przede wszystkim poprawę relacji społecznych.

"Wstępne badania wskazują, że jeden z celów ustawy, poprawa balansu rodzina-praca oraz zmiany nawyków dotyczących spędzania wolnego czasu, został w jakimś stopniu osiągnięty" - napisano w dokumencie.

Zobacz także

Zakaz handlu

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 roku będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl/PTD