Zamknij

Niedziele handlowe powrócą? Branża: to pomoże utrzymać miejsca pracy

08.10.2020 12:03
Co dalej z zakazem handlu
fot. Juliya Shangarey/shuitterstock (ilustracyjne)

Zniesienie zakazu handlu w niedziele zdaniem branży pozwoli uratować miejsca pracy i odrobić straty powstałe przez koronakryzys. Czy rząd gotowy jest na krok w tył w kwestii zakupów ostatniego dnia tygodnia?

Zakaz handlu w niedziele to temat, do którego wracają handlowcy szczególnie w dobie pandemii.

Polska Rada Centrów Handlowych oceniła, że powrót do niedziel handlowych pomoże utrzymać miejsca pracy i odrobić straty wywołane pandemią.

Branża chce zniesienia zakazu handlu

Organizacje zrzeszające handlowców szczególnie często w okresie pandemii postulowały o chociażby tymczasowe zniesienie zakazu handlu. To pozwoliłoby sklepom odrobić straty wywołane przez koronakryzys, a gospodarce – ożywić konsumpcję.

Zobacz także

Polska Rada Centrów Handlowych wskazuje, że umożliwienie klientom robienia zakupów w niedziele doprowadziłoby do ograniczenia sobotnich kolejek, a co za tym idzie, zwiększyłoby się bezpieczeństwo i komfort w sklepach.

Organizacja przekonuje, że zniesienie zakazu handlu umożliwi rozłożenie ruchu klientów odwiedzających galerie z dotychczasowych 6, na 7 dni, poprawiając bezpieczeństwo i komfort robienia zakupów w warunkach konieczności zachowania dystansu społecznego. Za zniesieniem zakazu handlu przemawiają także względy ekonomiczne.

Jeśli właściciele popularnych marek nie odrobią strat spowodowanych lockdownem, zaczną szczegółowo analizować rentowność poszczególnych punktów, co w konsekwencji może spowodować, że znikną tysiące etatów, które dziś obsadzane są głównie przez ludzi młodych, w tym studentów. Skutki odczują zwłaszcza lokalne rynki pracy i to zarówno w małych, jak i dużych miastach 

Polska Rada Centrów Handlowych

Rada tłumaczy, że chodzi nie tylko o etaty sprzedawców, ale i o przyszłą sytuację finansową podwykonawców, którzy zajmują się m.in. utrzymaniem czystości, pielęgnacją terenów zielonych, ochroną czy usługami marketingowymi. PRCH wylicza, że centra handlowe rocznie na takie usługi wydają nawet 3,4 mld złotych.

Zobacz także

„Zmniejszenie zakresu współpracy z podwykonawcami, może sprawić, że także w tych firmach etaty mogą być zagrożone" – wskazuje Rada.

Co na to politycy?

Rząd przez ostatnie miesiące konsekwentnie odrzucał sugestie liberalizacji przepisów dot. zakazu handlu w niedzielę. Do sprawy odniósł się końcem września Stanisław Szwed, wówczas wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z "DGP". 

- Nie planujemy złagodzenia tych regulacji. Obecne okoliczności tego nie uzasadniają. Wydaje się, że sytuacja w handlu unormowała się po okresie zawirowań związanych z epidemią – mówił Szwed.

Zobacz także

Wiceminister przekonywał, że w zakazie handlu „chodzi o promowanie pewnych zachowań i postaw”. Mowa o zapewnieniu pracownikom handlu jednego wolnego dnia od pracy.

- Polacy w większości się przyzwyczaili. Nie chcemy odwracać tych trendów, nawet jeśli zawieszenie zakazu miałoby obowiązywać czasowo - dodał Szwed w rozmowie z "DGP".

Niedziele handlowe w 2020 roku

W całym 2020 roku wypada jedynie siedem niedziel handlowych. Przed nami niewiele okazji, by zrobić zakupy tego dnia. Najbliższe i zarazem ostatnie w tym roku niedziele handlowe wypadają 13 i 20 grudnia.

RadioZET.pl/PAP