Zamknij

Zakaz handlu w niedzielę zaostrzony. Sejm zdecydował

17.09.2021 20:08
Sejm zaostrzył zakaz handlu
fot. Piotr Molecki/East News

Koniec z metodą „na placówkę pocztową”. Sklepom będzie trudniej omijać niedzielny zakaz handlu. Sejm poparł nowe przepisy.

Zakaz handlu w niedziele od miesięcy jest fikcją. Już niemal 20 sieci handlowych sprawnie go omija, a najpopularniejszym sposobem jest umowa z operatem pocztowym.

Możliwość odbioru paczki w sklepie jest bowiem furtką do legalnego handlu w każdą niedzielę. Rząd postanowił uszczelnić zakaz handlu, a Sejm poparł nowe przepisy.

Sklepy znów zamknięte? Koniec z metodą "na placówkę pocztową" 

Obecna ustawa dotycząca zakazu handlu przewiduje szereg wyjątków. W każdą niedzielę mogą być otwarte m.in. te placówki, które świadczą usługi pocztowe. Ten właśnie wyjątek postanowiły w większości wykorzystać sieci handlowe, które masowo zaczęły podpisywać umowy z operatorami pocztowymi.

Rząd powiedział dość i zaproponował nowe przepisy uszczelniające zakaz handlu. Prowadzenie usług pocztowych nie będzie już furtką do niedzielnego handlu, chyba że sklep osiąga z tego tytułu przynajmniej połowę przychodów. Za taką zmianą przepisów opowiedziało się 272 posłów,przeciw było 135, 37 osób wstrzymało się od głosu.

RadioZET.pl/PAP