Zamknij

Zakaz handlu w niedziele zaostrzony już we wrześniu?

09.09.2021 14:19
informacja o otwieraniu sklepu Lidl w niedziele
fot. Michał Tomaszkiewicz, RadioZET.pl

Największe sieci handlowe zaczęły ignorować zakaz handlu w niedziele. Ponieważ robią to zgodnie z prawem, nie można im nic zarzucić. Obóz rządzący zamierza więc zmienić przepisy, żeby przygotować odpowiednie paragrafy.

Zakaz handlu w niedziele przeszkadza większości Polaków. Nie wzbudza także entuzjazmu w branży handlowej, która w weekendy notowała najwyższe obroty. Prawo nakazujące zamykać sklepy ostatniego dnia tygodnia było jednak wyglądane przez związki zawodowe oraz część pracowników, którzy zyskali dzień wolny od pracy.

W 2021 roku przepisy zaczęły być jednak masowo obchodzone z wykorzystaniem wpisanych w prawo tylnych furtek. Pomoc w otwieraniu się sklepów w niedziele świadczy nawet Poczta Polska, a więc spółka Skarbu Państwa. Ignorować przepisy zamierza także w otwieranej własnej sieci sklepów Orlen. Miarka się przebrała – stwierdzili związkowcy i przygotowali nowy, zaostrzony zakaz. Przepisy mogą zostać znowelizowane już na posiedzeniu 15-17 września 2021.

Zakaz handlu w niedziele. Sejm zaostrzy przepisy we wrześniu?

Zakaz handlu w niedziele we wrześniu 2021 roku praktycznie przestał obowiązywać. Niemal wszystkie duże sieci handlowe zdecydowały się powołać na uzyskany wcześniej przez sklepy status placówki pocztowej i zaprosić klientów do wysyłania i odbierania paczek w niedziele. A przy okazji także do korzystania z całego asortymentu produktów wystawionych na sprzedaż.

Nowe przepisy, firmowane przez posła PiS i byłego szefa NSZZ Solidarność Janusza Śniadka, mają położyć kres takim praktykom. Nowelizacja zakłada, że z wyjątku będą mogły korzystać tylko obiekty, które większość przychodu uzyskują z usług pocztowych. Skreśla to skutecznie wszystkie sklepy, które wysyłanie i odbieranie paczek oferują tylko po to, żeby spełnić formalne wymogi uprawniające do otwierania się w niedziele.

Według informacji serwisu wiadomoscihandlowe.pl nowe prawo ma trafić na pierwsze czytanie do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny 14 września 2021.

Otwiera to drogę do skierowania projektu do Sejmu i przegłosowanie go już na posiedzeniu zaplanowanym na 15-17 września 2021. Po rozpatrzeniu przez Senat (który ma na to miesiąc), ponownym głosowaniu w Sejmie oraz podpisaniu przez prezydenta zaostrzenie przepisów mogłoby wejść w życie nawet w październiku 2021 roku.

RadioZET.pl/wiadomoscihandlowe.pl