Zamknij

Zakaz handlu w niedziele z nowym wyjątkiem w zaostrzonych przepisach?

14.09.2021 09:47
ogłoszenie informujące o otwieraniu sklepu Lidl w niedziele
fot. Michał Tomaszkiewicz, RadioZET.pl

Przy okazji zaostrzenia zakazu handlu w niedziele zostanie wprowadzony nowy wyjątek od przepisów – wynika z projektu przygotowanego wspólnie przez posłów Kukiz'15 oraz PiS. Specjalne dla rolników – i nieodpłatnie - mają otwierać się targowiska.

Zakaz handlu w niedziele w praktyce skończył się we wrześniu 2021. Większość dużych sieci handlowych zaczęła wtedy otwierać swoje sklepy, korzystając z jednego z przewidzianych w prawie wyjątków. Sklepy stały się placówkami pocztowymi.

W odpowiedzi przyspieszyły prace nad zaostrzeniem przepisów. Nowa legislacja ma uniemożliwić dużym sklepom otwieranie się w niedziele objęte zakazem. Przy okazji jednak likwidowania części wyjątków może pojawić się nowy, kierowany do rolników, którzy mogliby handlować za darmo.

Zakaz handlu w niedziele. Wyjątek dla rolników

Propozycja nowych przepisów to wynik współpracy posłów PiS i Kukiz’15. Główny projekt zaostrzenia zakazu handlu w niedziele, firmowany przez Janusza Śniadka, został przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość.

Posłowie chcą, żeby do zakazu dopisać nowy wyjątek, mający być ukłonem w stronę rolników i hodowców. Na ich potrzeby gminy organizowałyby niedzielne targowiska, które byłyby udostępnianie bezpłatnie rolnikom chcącym sprzedawać swoje własne produkty.

Sprzedaż produktów lokalnych w weekend na wyznaczonych miejscach w miastach jest dobrym rozwiązaniem dla producentów rolnych i konsumentów. Sobota, a w szczególności niedziela, dla wielu rolników, z uwagi na charakter pracy w rolnictwie, jest często jedynym dniem w ciągu tygodnia, w którym mogą oni promować i sprzedawać swoje produkty. Natomiast mieszkańcy miast w weekend będą mogli w dzień wolny od pracy zapoznać się z ofertą tradycyjnych, zdrowych, dobrej jakości, polskich produktów.

Uzasadnienie ustawy

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele trafi pod obrady sejmowej komisji 14 września 2021 roku. Główną zmianą ma być uzależnienie prawa placówek pocztowych do otwierania się w niedziele od struktury przychodów. Zakaz miałby nie obejmować tych podmiotów, które większość przychodów osiągają ze świadczenia usług pocztowych.

Większość Polaków jest przeciwna zakazowi handlu w niedziele. Za jego wprowadzeniem i utrzymaniem są związki zawodowego i część pracowników.

RadioZET.pl/money.pl