Zamknij

Zakaz handlu w niedzielę to za mało. Rząd wprowadzi „zakaz handlu wieczorową porą”?

13.10.2021 16:39
Zakaz handlu w niedzielę to za mało. Czy rząd wprowadzi zakaz handlu wieczorową porą
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Czy rząd skróci godziny działania sklepów w dni powszednie? Taki przepis chciałby wprowadzić, wbrew woli organizacji zrzeszających właścicieli sklepów, Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność. To on jest pomysłodawcą wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. Czy i tym razem uda mu się przekonać rządzących do swoich pomysłów?

Zakaz handlu w niedzielę to za mało dla inicjatora tego pomysłu. Teraz Alfred Bujara chce skrócić godziny otwarcia sklepów w tygodniu. Szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność uważa, że nie powinny one być otwarte do późnych godzin wieczornych.

Tymczasem wielu właścicieli sklepów obchodzi zakaz handlu w niedzielę , zamieniając się w „placówki pocztowe”. Pracownicy nie protestują, bo za pojawienie się w pracy ostatniego dnia tygodnia otrzymują dodatek do pensji. 

Zakaz handlu to za mało. Czy rząd skróci godziny działania sklepów w tygodniu?

Serwis wiadomościhandlowe.pl poinformował, że związkowiec Alfred Bujara przekonywał posłów w trakcie posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Rozwoju i Promocji Polskiego Handlu, aby skrócić godziny otwarcia sklepów w dni powszednie.

Przecież na Zachodzie i w Europie Środkowej są ograniczone możliwości otwarcia sklepów. U nas nie. Tam po godzinie w niektórych krajach 20, w niektórych 21, może się otworzyć tylko malutki sklep. O 18.30, teraz o 19, jak państwo wiecie, w Brukseli sklepy się zamykają. U nas mogą handlować nawet i całą noc

Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność

Szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność powiedział, że wprowadzenie takiego rozwiązania w Polsce "pomogłoby małym sklepom". Co na to przedstawiciele handlarzy?

- Nie popieramy tego pomysłu, to zła propozycja. Wydłużone godziny pracy to wyjście naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Szczególnie w okresie pandemii, gdy bezpieczeństwo i komfort klientów są szczególnie ważne, istotna jest możliwość zrobienia zakupów w wygodnej dla konsumenta porze dnia - mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji portalowi w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl.

Z kolei Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny i wiceprezes Polskiej Izby Handlu od razu ostro skrytykował pomysł związkowca. Jego zdaniem możliwość robienia zakupów w godzinach wieczornych sprzyja zarówno klientom, jak i właścicielom sklepów.

Absolutnie jesteśmy przeciwni tego rodzaju pomysłom. Polacy przyzwyczaili się do tego, że mogą zrobić zakupy również w godzinach wieczornych, co wynika między innymi z trybu życia, zwłaszcza w większych aglomeracjach. Jako PIH bardzo wyraźnie krytykowaliśmy kwestię ograniczeń możliwości zakupów w godzinach wieczornych przy okazji  wprowadzania nocnej prohibicji, która weszła w życie kilka lat temu i obowiązuje w niektórych gminach

Maciej Ptaszyński ,dyrektor generalny i wiceprezes Polskiej Izby Handlu

Masowe omijanie zakazu handlu w niedzielę wywołało reakcję obozu rządzącego – Sejm przyjął zaostrzoną ustawę, rezerwującą prawo do otwierania się w niedziele niehandlowe dla placówek pocztowych, które ponad połowę przychodów osiągają ze sprzedaży usług pocztowych. Gdy przepisy wejdą w życie, zamkną skutecznie większość otwierających się w niedziele sklepów. Polska Izba Handlu wysunęła propozycję, która może uzasadnić częściowe wycofanie zakazu handlu w niedziele. PIH chce umożliwić studentom i seniorom dorabianie w objęte zakazem dni.

RadioZET.pl/WiadomościHandlowe.pl