Zamknij

Zakaz handlu w niedzielę popierany przez mniejszość Polaków

21.09.2020 15:06
zakaz handlu w niedzielę
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakaz handlu w niedzielę chce znieść 53 procent Polaków. Z zamykania placówek handlowych zadowolonych jest 34 procent naszych rodaków, reszta zaś nie ma w tej kwestii zdania.

Zakaz handlu w niedzielę cały czas budzi w społeczeństwie ogromne kontrowersje. Jak wynika z ogólnopolskiego badania wykonanego przez UCE RESEARCH na zlecenie Hiper-Com Poland i Grupy BLIX, większość Polaków jest temu rozwiązaniu przeciwna.

Są jednak grupy wiekowe, którym zamykanie sklepów w niedzielę w większości się podoba. Podział społeczny w tej kwestii pozostaje ogromny.

Zakaz handlu w niedzielę dzieli Polaków. Większość Polaków przeciw

Zakaz handlu w niedzielę poróżnił Polaków. Część społeczeństwa postrzega ograniczenie wprowadzone przez rząd jako dbanie o prawa pracowników oraz czyste sumienia katolików, którzy dzień święty powinni święcić.

Inna, większa grupa widzi zakaz jako ograniczenie wolności osobistej i gospodarczej. W ciekawy sposób pokazuje to wykonane na zlecenie Hiper-Com Poland i Grupy BLIX badanie sondujące poparcie dla zakazu handlu.

Zobacz także

Wynika z niego, że większość Polaków – 53,5 procenta – jest za przywróceniem możliwości działania wszystkich sklepów w niedziele. Zwolennikami zakazu okazało się być 33,7 procenta naszych rodaków, podczas gdy 12,8 procenta respondentów nie miało wyrobionego zdania w tej kwestii.

Największym poparciem zakaz handlu cieszy się wśród emerytów. 59 procent badanych z grupy wiekowej 56-80 lat jest za dalszym funkcjonowaniem obostrzenia, 38 procent chce powrotu niedziel handlowych.

Zobacz także

Diametralnie różny jest stosunek do zakaz wśród osób pracujących z grupy wiekowej 37-55 lat. Przeciwko zakazowi handlu w niedzielę jest 65 procent przebadanych, 31 procent popiera zakaz. Pozostali nie mają wyrobionej opinii bądź nie chcieli się wypowiadać.

Zakaz handlu w niedziele jest uciążliwy dla osób w tym wieku, które stosunkowo często nie mają czasu na chodzenie do sklepów w środku tygodnia. W tej grupie częściej niż w pozostałych zdarzają się tzw. awaryjne zakupy. Dlatego najwięcej ankietowanych jest za powrotem handlu w niedziele.

dr Urszula Kłosiewicz-Górecka, Polskie Instytut Ekonomiczny

Także w najmłodszych badanych grupach większość respondentów była za przywróceniem handlu w niedzielę: 55 procent osób w wieku 18-25 lat oraz 56 procent respondentów w grupie wiekowej 26-36 lat.

Zagłosuj

Co myślicie o zakazie handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

Badanie zostało wykonane przez UCE RESEARCH na zlecenie Hiper-Com Poland i Grupy BLIX. Ankieta była prowadzona w bezpośrednich okolicach placówek handlowych w dniach 08-12 września 2020. Znajdowały się one na terenie 16 dużych miast, a także 12 średnich i mniejszych miejscowości. Łącznie odbyły się 1434 wywiady bezpośrednie z losowo wybranymi osobami w wieku od 18. do 80. roku życia.

RadioZET.pl/MondayNews