Zamknij

Zakaz handlu w niedziele może zostać zawieszony na święta

21.11.2020 11:34
zakaz handlu w niedziele
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Konferencja premiera 21 listopada 2020 przyniosła nie tylko informacje na temat przedłużenia obowiązywania obostrzeń. Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że na święta Polacy mogą dostać prezent w postaci zawieszenia zakazu handlu w niedziele.

Lockdown w połączeniu z zakazem handlu w niedziele stworzył w grudniu 2020 potencjalnie niebezpieczną sytuację: w placówkach handlowych może przebywać mniejsza liczba klientów, którzy z powodu zamknięcia sklepów na całe pół tygodnia tłumnie wybiorą się w celu zrobienia zapasów.

Otworzenie sklepów także w niedziele długo było w rządzie tematem tabu; za opowiadał się Jarosław Gowin, Mateusz Morawiecki stał zaś twardo na stanowisku, że zmiany są niedopuszczalne. Według prawa, Polacy będą mogli wybrać się na zakupy 13 i 20 grudnia 2020. Trwają negocjacje ze związkami zawodowymi, żeby handel był możliwy także 6 i 27 grudnia 2020.

Niedziele handlowe w grudniu 2020. Rząd zniesie zakaz?

Święta wypadają w 2020 roku dość niefortunnie z punktu widzenia branży handlowej. Sklepy będą musiały zamknąć się o godz. 14:00 w czwartek 24 grudnia 2020, a otworzyć się będą mogły dopiero w poniedziałek 28 grudnia 2020.

Zobacz także

Stworzony przez to problem to nie tylko niższe przychody sklepów, lecz także wymierne kłopoty dla Polaków, którzy będą musieli zrobić zakupy na zapas. Rozwiązaniem byłoby czasowe zniesienie zakazu handlu w niedziele: o negocjowaniu w tej sprawie ze związkami zawodowymi poinformował na konferencji premiera 21 listopada 2020 Jarosław Gowin.

Zobacz także

Planem minimum jest umożliwienie robienia zakupów w niedzielę 6 grudnia 2020; wicepremier zabiega u związków zawodowych o zgodę na handel także w niedzielę 27 grudnia 2020. Zielone światło do czasowego zawieszenia zakazu handlu w niedziele miały dać dwa z trzech największych związków, szczegółowe informacje nie zostały jeszcze podane.

Zobacz także

Gowin stwierdził, że rozmowy w tej sprawie trwają, gdyż zniesienie zakazu jest ważne ze względów bezpieczeństwa oraz gospodarczych.

Rząd nie zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń; utrzymano lockdown dla branży gastronomicznej, fitness i hotelowej, zapowiedziano jednak, że od 29 listopada 2020 sklepy w galeriach handlowych będą mogły wrócić do działania pod warunkiem stosowania się do nowych, ostrzejszych zasad reżimu sanitarnego.

RadioZET.pl