Zamknij

Zakaz handlu w niedzielę do zmiany. Jest gotowy projekt

22.07.2020 07:57
Zakaz handlu w niedziele do zmiany. Jest projekt ustawy
fot. Thanakorn.P/shutterstock (ilustracyjne)

Sklepy w niedziele zostaną czasowo otwarte – wynika z projektu ustawy, do którego dotarł „Fakt”. Dokumentem ma zająć się Rada Dialogu Społecznego.

Handlowcy będą mogli otworzyć sklepy w niedziele, ale pracownicy zachowają prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu – przewiduje projekt ustawy, o którym pisze „Fakt”.

Dziennik donosi, że dokumentem zajmą się najpierw pracodawcy i przedsiębiorcy zrzeszeni w Radzie Dialogu Społecznego. Rozwiązania mają charakter tymczasowy a ich celem jest wsparcie branży handlowej.

Koniec zakazu handlu w niedziele? Tego chce branża

Ograniczenia wprowadzone w związku z koronawirusem, limity liczby klientów i niechęć do wizyty w sklepach z obawy przez zakażeniem się wirusem to czynniki, które nie pozostały bez wpływu na branżę handlową. Sklepy w okresie pandemii były otwarte dłużej, odnotowały mniejsze dochody przy zwiększonych wydatkach wynikających z obowiązku zapewnienia w placówkach dodatkowych środków bezpieczeństwa.

Zobacz także

Dziś handlowcy chcą odrobić straty i proponują przywrócenie niedzielnego handlu. Zgodnie z projektem, który opisuje dziennik, sklepy w niedziele znów będą czynne, a pracownikowi handlu mają przysługiwać dwie wolne niedziele w miesiącu. To tymczasowe rozwiązanie, które miałoby obowiązywać w czasie epidemii i na 180 dni od jej ustania. Wyłączone spod proponowanych przepisów miałyby być te niedziele, w które przypadają święta.

Zobacz także

Ustawodawca ma uzasadniać słuszność nowych rozwiązań prognozowaną poprawą sytuacji na rynku pracy. Jak wynika z uzasadnienia, sektor handlowy zatrudnia ponad 1,2 mln pracowników, a umożliwienie im pracy w ostatni dzień tygodnia może przyczynić się do zmniejszenia skali bezrobocia. Ustawodawca wskazał też, że po otwarciu galerii handlowych część sklepów nadal walczy ze skutkami koronakryzysu. Przedsiębiorcy nie odrobili strat, a wydatki nie zmniejszyły się: nadal muszą opłacić m.in. czynsz, na co nie zawsze jest ich stać. Branża zagrożona jest zatem masowymi zwolnieniami i likwidacją sklepów – wynika z uzasadnienia.

Zobacz także

 Rząd nie wyklucza zmian w przepisach, jednak na razie nie komentuje sprawy. Związkowcy z „Solidarności” są jednak przeciwni propozycjom handlowców.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przed nami jeszcze trzy niedziele handlowe w 2020 roku: 30 sierpnia, 13 i 20 grudnia.

RadioZET.pl/”Fakt”