Zamknij

Zakaz handlu już nie przeszkadza Polakom? "Zdążyli się przyzwyczaić"

03.02.2020 11:17
Zakaz handlu w niedziele 2020. Nawyki zakupowe Polaków
fot. Shutterstock/non c (ilustracyjne)

Polacy mieli czas, by przywyknąć do zamkniętych w niedziele sklepów - wskazał dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych Radosław Knap. Dodał, że klienci przerzucili się na zakupy online.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Polacy mieli czas, by przywyknąć do zamkniętych w niedziele sklepów, choć nie przyszło im to "z łatwością" – wskazał Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych w rozmowie z PAP.

Dodał też, że konsumenci nadal będą korzystać z niedziel handlowych, jednak w mniejszym stopniu niż dotychczas. Zdaniem eksperta sklepy rekompensują sobie straty związane z niehandlowymi niedzielami m.in. sobotnimi promocjami.

Zobacz także

W obiektach handlowych nadal można zaobserwować bardzo wzmożony ruch w dni poprzedzające niehandlowe niedziele – szczególnie w piątki i soboty. Parkingi, lokale gastronomiczne, usługowe i sklepy w te dni pękają w szwach – mówi Radosław Knap dla PAP.

Ekspert dodał, że ustawa wymusiła zmianę zachowań konsumentów. Wskazał, że przy braku wyboru siłą rzeczy klienci zmieniają przyzwyczajenia robiąc więcej zakupów w niedziele, lecz przez internet.

Zobacz także

Alternatywą dla zakazu handlu są też autonomiczne sklepy – bez stacjonarnych pracowników. Jak wynika z raportu „Polaków portfel własny – kochamy okazje”, ponad połowa badanych Polaków uważa, że samoobsługowe sklepy to przyszłość handlu. Entuzjaści sklepów autonomicznych są najbardziej widoczni w dużych miastach. Najmniej przychylni prowadzonemu w ten sposób handlowi są mieszkańcy wsi i seniorzy powyżej 70 roku życia.

Zobacz także

- Entuzjastyczne podejście do sklepów autonomicznych może wynikać z popularności e-commerce w Polsce. Zakupy w kanałach online robi już ponad połowa Polek w różnym wieku i niemal 40 procent mężczyzn – podano w raporcie.

Według autorów badania, sklepy autonomiczne potrzebują jeszcze kilku lat by stanąć w szranki z zakupami online i w tradycyjnych sklepach.

Zakaz handlu w 2020 roku

W 2020 roku jest tylko siedem niedziel handlowych. Zakaz handlu nie obowiązywał w ostatnią niedzielę stycznia.  Zakupy zrobimy też w ostatnią niedzielę kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Zakupów nie zrobimy też w dni świąteczne: 1 stycznia, 6 stycznia, 12-13 kwietnia (Wielkanoc), 1 maja, 3 maja, 11 czerwca (Boże Ciało), 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, a także 25 i 26 grudnia.

Sklepy mogą być otwarte, jeśli za kasą stanie ich właściciel, lub jeśli mają status np. placówki pocztowej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP