Zamknij

Zakaz handlu zostanie zniesiony? Wiceminister pracy komentuje

28.09.2020 10:06
Zakaz handlu w niedziele 2020. Czy zostanie zniesiony?
fot. John And Penny/Shutterstock (ilustracyjne)

Zakaz handlu w niedziele zostanie utrzymany i rząd nie planuje zmian w tym temacie - przekazał Stanisław Szwed, wiceminister pracy w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Ograniczenie otwarcia sklepów wprowadzano stopniowo, aż do początku 2020 roku. Od tego momentu handel w pełni dopuszczony jest tylko w siedem niedziel w ciągu roku.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że handlowcy mocno odczuli kryzys i rządowe obostrzenia np. dotyczące jednoczesnej liczby klientów podczas "zamrożenia" gospodarki. Niektórzy przedsiębiorcy domagali się od gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego zniesienie lub ograniczenie zakazu handlu. 

Zakaz handlu w niedziele zostanie zniesiony?

Rząd przez ostatnie miesiące konsekwentnie odrzucał te sugestie. Do sprawy odniósł się Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z "DGP". 

Nie planujemy złagodzenia tych regulacji. Obecne okoliczności tego nie uzasadniają. Wydaje się, że sytuacja w handlu unormowała się po okresie zawirowań związanych z epidemią

Stanisław Szwed

W ocenie wiceministra pracy o przedłużeniu zakazu handlu w niedziele nie decydują tylko czynniki ekonomiczne. - Chodzi o promowanie pewnych zachowań i postaw, zapewnienie odpoczynku w niedzielę i możliwości poświęcania czasu na inne aktywności niż wizyty w sklepach. Nie ma wielkiej presji społecznej na rezygnację z ograniczeń. Polacy w większości się do nich przyzwyczaili. Nie chcemy odwracać tych trendów, nawet jeśli zawieszenie zakazu miałoby obowiązywać czasowo - dodał Szwed w rozmowie z "DGP".

Zobacz także

Handlowcy w swoich postulatach pozostają nieugięci - nadal domagają się od rządu poluzowania zasad zakazu handlu w niedziele.

- Odnotowujemy rekordy nowych zakażeń, a poluzowanie ograniczeń umożliwiłoby rozłożenie zakupów na dodatkowy dzień w tygodniu. Ma to istotne znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego, bo klienci mogliby uniknąć kolejek i bliskiego kontaktu z innymi osobami, zwłaszcza w końcu tygodnia, gdy więcej osób robi zakupy – komentowała Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, cytowana przez gazetę.

Zobacz także

Z kolei Alfred Bujara, szef handlowej "Solidarności" uważa, że pracodawcy wyolbrzymiają problemy, których nie potwierdzają rzetelne dane.

- Z tych przedstawionych przez GUS wynika, że w lipcu 2020 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 3 procent rok do roku oraz o 6,5 procenta w porównaniu z poprzednim miesiącem. Nie chodzi tylko o branżę spożywczą. W sektorze tekstylia, odzież i obuwie odnotowano wzrost o 5,3 procent - wskazał Bujara w rozmowie z "DGP".

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna