Zamknij

Zakaz handlu w niedziele coraz bardziej podoba się Polakom

08.01.2020 14:07
Zakaz handlu w niedziele coraz bardziej podoba się Polakom
fot. Shutterstock/Puyolito (ilustracyjne)

Coraz więcej Polaków popiera zakaz handlu w niedziele. Dla 70 procent badanych zamknięte sklepy to żaden problem. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Zakaz handlu w niedziele? Żaden problem - tak odpowiada zdecydowana większość Polaków. Portal money.pl powołuje się na raport Santander Consumer Banku, z którego wynika, że Polacy przyzwyczaili się do niehandlowych niedziel. Te nie przeszkadzają już 70 procentom badanych. Jedynie co czwarty Polak jest przeciwny obowiązującym od 2018 roku, zaostrzonym przepisom.

Połowa Polaków nie chciałaby powrotu do handlowych niedziel, a 38 procent konsumentów widzi taka potrzebę.

Zobacz także

Wśród przeciwników zakazu zwykle są ludzie z miasta. Z kolei mieszkańcy wsi szybciej przyzwyczaili się do zaostrzonych przepisów. Najbardziej krytyczne wobec zakazu są największe metropolie, w których mieszka ponad 500 tysięcy osób.

30 procent mieszkańców wsi chce, by handlowe niedziele przywrócić. W metropoliach jest za tym ponad 61 procent badanych. Z raportu wynika, że to głównie zamożni konsumenci są za przywróceniem handlowych niedziel.

Zobacz także

Jak wskazują autorzy raportu, zakaz handlu w niedziele to doskonałe warunki dla funkcjonowania autonomicznych sklepów, w których nie muszą pracować kasjerzy. Przykładem może być Carrefour na warszawskiej Białołęce.

Zobacz także

Handlowe niedziele w 2020 roku

W 2020 roku tylko w siedem niedziel można zrobić zakupy. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Zakupów nie zrobimy też w dni świąteczne: 1 stycznia, 6 stycznia, 12-13 kwietnia (Wielkanoc), 1 maja, 3 maja, 11 czerwca (Boże Ciało), 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada a także 25 i 26 grudnia.

Zobacz także

RadioZET.pl/money.pl