Zamknij

Zakaz handlu w niedzielę. Wiceminister pracy chce zmiany przepisów

04.11.2019 13:41
Zakaz handlu w niedzielę 2020. Będą zmiany w przepisach?
fot. Shutterstock/George Rudy (ilustracyjne)

W 2020 roku będzie niewiele okazji, by zrobić zakupy w niedzielę. Zakaz handlu obowiązywał będzie niemalże każdej niedzieli. Ministerstwo już teraz zauważa potrzebę liberalizacji przepisów. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  
 

Zakaz handlu w niedzielę stał się faktem w marcu 2018 roku. Początkowo sklepy były zamknięte w co drugą niedzielę. W 2019 roku mogliśmy zrobić zakupy jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca (z kilkoma wyjątkami). W okresie przedświątecznym sklepy także są otwarte. W przyszłym roku, co do zasady, handel w niedziele będzie niemożliwy. Będą wyjątki, czyli np. niedziele przedświąteczne.

Ostatecznie w 2020 roku handlowych będzie siedem niedziel: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia i 20 grudnia. Docelowo, taki właśnie system miałby obowiązywać przez kolejne lata.

Zobacz także

Wiceminister pracy Stanisław Szwed chciałby jednak zmian w ustawie – czytamy w „Fakcie”.

Warto zastanowić się, w jakim zakresie zakaz powinien obowiązywać w sezonie w miejscowościach turystycznych, bo dziś jest z tym problem. Na przykład w Austrii, we Francji są przepisy wyłączające zakaz handlu w miejscowościach turystycznych w pewnych miesiącach.

zaznacza Szwed dla "Faktu"

Jak dodał Szwed, chodzi głównie o komfort turystów, którzy wówczas mogliby zrobić drobne zakupy także w niedzielę. Zyskaliby na tym handlowcy, którzy dziś z powodu zakazu muszą mieć zamknięte punkty także w ferie czy wakacje – czyli wtedy, kiedy mogliby zarobić najwięcej.

Zobacz także

Szwed alarmuje także, że przepisy musiałyby zostać uszczelnione. Dziennik przypomina, że dziś wystarczy, że sklep udaje placówkę pocztową (np. sprzedaje paczki), by zakaz go nie obejmował.

 

RadioZET.pl/”Fakt”