Zamknij

Supermarket połączony ze stacją paliw może być otwarty w każdą niedzielę

Piotr Drabik
19.02.2019 20:51
Zakaz handlu w niedzielę 2019. Supermarket Topaz w Radzyniu Podlaskim może być otwarty w każdą niedzielę
fot. WDnet Creation/Shutterstock (ilustracyjne)

Supermarket Topaz w Radzyniu Podlaskim (woj. lubelskie) może być otwarty w każdą niedzielę, również w te z zakazem handlu. Jest to możliwe dzięki uprawomocnieniu się wyroku sądu, który uznał sklep o powierzchni ponad 1200 metrów kwadratowych za objęty wyjątkiem. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

Zakaz handlu w niedzielę został zaostrzony od początku 2019 roku. Od stycznia handel jest możliwy tylko w ostatnią niedzielę danego miesiąca, a nie jak było w ubiegłym roku również w pierwszą.

Od ograniczenia handlu obowiązują wyjątki, które zdaniem sądu spełnia supermarket Topaz w Radzyniu Podlaskim. Chodzi o sklep liczący ponad 1200 metrów kwadratowych przy ul. Zabielskiej.

Zobacz także

Dlaczego market Topaz może być otwarty w każdą niedzielę?

Jest to możliwe dzięki przebudowie marketu, która miała miejsce na początku ubiegłego roku. Połączono wtedy punkt sprzedaży paliw z pobliskiej stacji ze sklepem wielobranżowym w jeden obiekt. Zgodę na taką inwestycję wydała Państwowa Inspekcja Sanitarna. 

Jednak 11 marca 2018 roku inspekcja pracy stwierdziła, że w supermarkecie Topaz odbywa się regularny handel, choć zgodnie z przepisami sklep powinien być zamknięty. Właściciel marketu został ukarany karą finansową, ale jej nie przyjął i złożył odwołanie do Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim.

Przed trzema miesiącami sąd wydał wyrok, w którym stanął po stronie przedsiębiorcy. Sąd uznał, że „zarówno stacja paliw, pomieszczenie stacji paliw i placówka handlowa stanową jedną całość".

W rezultacie - uznano supermarket połączony ze stacją benzynową za objęty wyjątkiem z katalogu zapisanego w art. 6 ustawy o zakazie handlu w niedzielę.

Dzięki temu, bez względu na obowiązujące ograniczenia w handlu, market Topaz w Radzyniu Podlaskim może być otwarty w każdą niedziele.

Jak podkreślił portal Dlahandlu.pl, to jedna z największych placówek handlowych, gdzie klienci mogą robić zakupy przez cały rok.

Zobacz także

Zakaz handlu w niedzielę

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 roku będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dlahandlu.pl/PAP/PTD