Zamknij

Zakaz handlu niekonstytucyjny? Sprawa w TK

12.07.2021 16:21
Zakaz handlu niekonstytucyjny? Sprawa w TK
fot. Marek BAZAK/East News

Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok w sprawie zakazu niedzielnego handlu. Sprawa czeka na rozpatrzenie niemalże od momentu wejścia zakazu w życie.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 1 marca 2018 roku. Konfederacja Lewiatan reprezentująca przedsiębiorców już trzy lata temu zgłaszała, że nowe przepisy mogą być niekonstytucyjne.

Trybunał Konstytucyjny rozwieje wątpliwości przedsiębiorców. Decyzja miała zapaść już w marcu 2021 roku, ale z niewiadomych przyczyn odroczono sprawę. Jak informuje serwis Wiadomościhandlowe.pl, orzeczenie poznamy 27 lipca bieżącego roku.

Zakaz handlu w niedzielę niekonstytucyjny? Sprawa w TK

We wtorek 27 lipca Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok w sprawie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę – poinformował serwis. Konfederacja Lewiatan od lat walczy o rozwianie wątpliwości w związku z przepisami o zakazie handlu.

Przedsiębiorcy wskazują na przynajmniej cztery argumenty, które mogą świadczyć o niekonstytucyjności przepisów. Zaskarżony został kluczowy zapis, zgodnie z którym "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane".

Zdaniem wnioskodawcy taki zakaz może stanowić nadmierną ingerencję państwa w wolność pracy i swobodę prowadzenia biznesu.

Zakaz handlu wywołuje skutki, które nie dają się pogodzić z obrazem demokratycznego państwa prawa, czyli prowadzi do grupowych zwolnień w niektórych branżach, powoduje obniżenie dochodów lub zwiększenie wymiaru pracy w dni dotychczas wolniejsze, a także wywołuje skutek dyskryminacyjny, tworząc grupę uprzywilejowanych pracodawców i pracowników

Konfederacja Lewiatan

We wniosku napisano także o wyjątkach dotyczących zakazu prowadzenia biznesu. Zdaniem organizacji te „różnicują pracowników co do swobody wykonywania przez nich pracy w określone dni". Przedsiębiorcy wskazali też na brak spójności przepisów o zakazie handlu z Kodeksem Pracy i zbyt krótkim vacatio legis. Ustawa została uchwalona w lutym, a weszła w życie w marcu 2018 roku.

RadioZET.pl/PAP/Wiadomościhandlowe.pl