Zamknij

Omijanie zakazu handlu opłaci się pracownikom. Kolejna sieć wypłaci dodatki

07.10.2021 08:00
Dodatki za pracę w niedziele
fot. Marek BAZAK/East News

Niemal wszystkie sklepy sieci Kaufland, póki mogą, będą działać w niedziele jako „placówki pocztówkowe”. Pracownicy za pojawienie się w pracy ostatniego dnia tygodnia otrzymają dodatek do pensji.

Wynagrodzenia pracowników handlu wzrosną za sprawą omijania zakazu handlu przez sieci handlowe. Najpopularniejszą metodą jest poszerzenie zakresu usług sklepów o możliwość odbierania i przyjmowania paczek, na co zdecydował się m.in. Lidl.

Zarówno Lidl, jak i Kaufland wypłacą swoim pracownikom dodatki za obsługę klientów lub  pracę na magazynie w niedziele. Bonusy będą obowiązywały tak długo, jak długo rządzący utrzymywać będą obowiązujące przepisy. Na horyzoncie jest bowiem wizja zaostrzenia zakazu handlu.

Kaufland i Lidl wypłacą dodatki za niedzielną pracę

Lidl, niemiecka sieć sklepów i jeden z największych konkurentów Biedronki, poinformował o wypłatach bonusów do pensji dla kasjerów i magazynierów. Sieć przeznaczy na dodatki do wynagrodzeń 7 mln zł, a otrzyma je każdy, kto zgłosi się do pracy w niedziele – bez względu na wymiar etatu czy staż pracy.

Wynagrodzenia dzięki niedzielnej pracy wzrosną też w Kauflandzie. Sieć przeznaczy 3 mln zł na dodatki dla każdej osoby, która zgłosi się do pracy tego dnia.

„W związku z nieustannie rosnącą liczbą placówek otwieranych w niedziele przez konkurencję sieci handlowe nieprowadzące handlu siedem dni w tygodniu znajdują się w mniej korzystnej sytuacji oraz są narażone na utratę klientów. Z tego też względu Kaufland, jako jeden z ostatnich uczestników rynku, podjął decyzję o otwarciu wszystkich sklepów w niedziele niehandlowe. Wyjątek stanowi sklep sieci w Zielonej Górze, przy ul. Energetyków” – informuje biuro prasowe sieci.

Dodatkowo pracownicy będą mogli odebrać dzień wolny za pracę tego dnia. 

Decyzja dotycząca otwarcia sklepów w niedziele nie była dla nas łatwa, jednak placówki nieprowadzące handlu przez siedem dni w tygodniu są narażone na utratę klientów. Priorytetem sieci Kaufland jest utrzymanie stabilnych miejsc pracy i zapewnienie pracownikom atrakcyjnych warunków adekwatnych do zaangażowania, dlatego podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu nowego dodatku dla pracowników pracujących w niedziele. Zostanie on utrzymany aż do momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy ograniczającej możliwość handlu w niedziele

Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska

Niewykluczone, że niebawem zniknie furtka umożliwiająca sklepom niedzielny handel. Sejm chce zaostrzyć zakaz handlu i przyjął już nowelę w tej sprawie. Sklep zamieniający się w „placówkę pocztową”, by móc prowadzić handel w niedzielę, będzie musiał udowodnić, że wpływy z usług pocztowych stanowią przynajmniej połowę wszystkich przychodów. W praktyce oznacza to, że większość sieci, które skorzystały z tego wyjątku ( a jest ich przynajmniej kilkanaście), znów będą zamknięte w niedzielę.

RadioZET.pl/mat.pras