Zamknij

Zakaz handlu. Stacje benzynowe będą zamknięte w niedziele?

09.01.2020 08:46
Zakaz handlu 2020. PIP chce ograniczyć otwarcie sklepów i stacji benzynowych
fot. antoniodiaz/Shutterstock (ilustracyjne)

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) postuluje zaostrzenie zakazu handlu w niedziele. Chodzi o zamknięcie sklepów posiadających status placówki pocztowej oraz tych sprzedających alkohol i papierosy, jak stacje benzynowe. Branża handlowa stanowczo sprzeciwia się takiemu pomysłowi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Zakaz handlu od 2020 roku obowiązuje w najbardziej zaostrzonej formie. Tylko w siedem niedziel w ciągu 12 miesięcy będą otwarte wszystkie sklepy.

Wyjątkiem są 32 wyłączenia, wśród których znajdują się na przykład placówki pocztowe czy stacje benzynowe.

Jak podał portal Prawo.pl, PIP postuluje dodatkowe zaostrzenie obowiązujących przepisów w sprawie zakazu handlu. 

Zobacz także

Zakaz handlu również na stacjach paliw?

Zdaniem Inspekcji należałoby wprowadzić zmiany w ustawie z 10 stycznia 2018 roku, na podstawie której ograniczono handel w niedziele.

Chodzi o objęcie zakazem placówki posiadające status placówki pocztowej (na przykład Żabki) oraz sklepy sprzedające głównie alkohol, papierosy i artykuły spożywcze.

Również w ocenie PIP należałoby dokładnie określić krąg osób, które w ramach nieodpłatnej pomocy mógłby pomagać przedsiębiorcom (prowadzącym działalność osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek) pracować w niedziele niehandlowe.

Takie zaostrzenie przepisów mogłoby stawiać pod znakiem zapytania dostępność sklepów przy stacjach benzynowych przez wszystkie dni tygodnia. Dlaczego? W nich również bardzo często sprzedawany jest alkohol oraz papierosy. 

Zobacz także

Jak swoje stanowisko tłumaczy PIP?

- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zna naszą ocenę obowiązującej regulacji, bo zawarta jest w naszym sprawozdaniu, które trafia do ministerstwa, posłów i Rady Ochrony Pracy - powiedział Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Pracy, cytowany przez Prawo.pl.

Jeżeli będzie inicjatywa ustawodawcza w zakresie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, to Państwowa Inspekcja Pracy będzie dzieliła się swoimi doświadczeniami zdobytymi w trakcie przeprowadzonych kontroli dotyczących przestrzegania zakazu handlu w niedzielę

Tomasz Zalewski

Zobacz także

"Propozycja oderwana od realiów handlowych"

Z kolei branża handlowa jest kategorycznie przeciwna pomysłom PIP.

- To jest propozycja oderwana od realiów handlowych - nie ukrywał Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, w rozmowie z portalem.

To najtwardsza forma zakazu, którą ktokolwiek i kiedykolwiek postulował. Co ważniejsze, niezgodna z jedną z intencji ustawodawcy

Maciej Ptaszyński

Jego zdaniem papierosy sprzedaje w ponad 100 tys. placówkach w całej Polsce, bo to zapewnia rentowność prowadzonego biznesu. Dyrektor generalny PIH sprzeciwia się również ograniczeniu handlu w sklepach, które mają status placówki handlowej. 

Rozwój e-commerce wiąże się z koniecznością wskazania miejsca, w którym zamówione towary w wygodny sposób mogłyby być odebrane – zaznaczył dyrektor generalny PIH (...) Jedyne nad czym warto się na tym etapie zastanowić, to kwestia określenia osób, które mogłyby udzielać pomocy przedsiębiorcy

Maciej Ptaszyński

Według informacji podanych przez Prawo.pl, w całym 2019 roku inspektorzy pracy przeprowadzili 5944 kontroli dotyczących przestrzegania przepisów o zakazie handlu w niedziele. Dla porównania w 2018 roku było ich aż 11416.

W przypadku ubiegłego roku, inspektorzy zastosowali środki prawne w przypadku 390 kontroli. Również nałożono grzywny w postaci mandatów karnych w łącznej wysokości 207 300 zł. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Prawo.pl