Zamknij

Zakaz handlu w niedziele. Jasna deklaracja Ministerstwa Rodziny

Piotr Drabik
12.02.2019 20:02
Zakaz handlu 2019. Rząd skomentował ewentualne zmiany w ograniczeniu handlu
fot. George Rudy/Shutterstock (ilustracyjne)

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej skomentował ewentualne zmiany w zakazie handlu w niedziele. - Etapowe wdrażanie ograniczenia handlu w niedziele trwa, w ministerstwie nie trwają prace nad zmianą regulacji – przekazał Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

Zakaz handlu w niedziele od początku 2019 roku został zaostrzony. Do tej pory w pierwszą i ostatnią niedzielę w każdym miesiącu były otwarte sklepy. Jednak od stycznia zakupy można zrobić tylko w ostatnią niedzielę.

Czy będą zmiany w zakazie handlu?

Stanisław Szwed, wiceszef MRPiPS, był pytany na konferencji prasowej we wtorek o to, czy możliwe jest, by handlowe niedziele wypadały dwa razy w miesiącu.

Zobacz także

- Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele funkcjonuje. Jest etapowe wdrażanie wolnych niedziel, proces trwa. Nic w tym zakresie się nie zmienia. W ministerstwie nie pracujemy nad zmianami. W Sejmie jest poselski projekt zmiany, ale on dotyczy tylko uszczegółowienia zapisów między innymi kwestii związanych z tzw. placówkami pocztowymi – powiedział wiceminister Szwed.

Szefowa resortu Elżbieta Rafalska także podniosła, że ograniczenie jest wprowadzane etapowo. - Najpierw były dwie niedziele z ograniczeniem handlu. Teraz jest jedna niedziela, w którą handel jest prowadzony - podkreśliła.

- Pamiętam obawy, że 300 czy 400 tys. pracowników handlu straci zatrudnienie, a widziałam ostatnie dane, gdzie najbardziej wzrosła ilość zatrudnionych, i pracownicy handlu byli na trzecim czy czwartym miejscu. To wymaga uważnych analiz i ocen – dodała.

Zaznaczyła, że nowelizacja przygotowana przez posłów nie proponuje żadnych radykalnych zmian, co do ilości ograniczeń, jeśli chodzi o ilość niedziel.

Zobacz także

Jak wygląda zakaz handlu w niedziele?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 roku będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Ustawa przewiduje obecnie katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Projekt nowelizacji ustawy dotyczący ograniczeń handlu złożyli w Sejmie posłowie PiS. Propozycja doprecyzowuje m.in. jakie placówki mogą być wyłączone spod zakazu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD