Zamknij

Będzie zakaz fajerwerków w Sylwestra? Jest komentarz premiera

27.12.2020 15:07
Zakaz fajerwerków w Sylwestra 2020. Jest komentarz premiera
fot. Sylwia Olszewska/East News (ilustracyjne)

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej potwierdził, że rząd nie wprowadza w sylwestrową noc godziny policyjnej ani zakazu używania fajerwerków. Po raz kolejny zaapelował do Polaków, aby świętowali nowy rok "spokojnie i w domach".

Kwarantanna narodowa, ogłoszona przed tegorocznym Bożym Narodzeniem, zacznie obowiązywać od 28 grudnia. Szereg nowych obostrzeń dotyczy przede wszystkim handlu (zamknięcie galerii poza sklepami spożywczymi i aptekami) i hoteli (zamknięcie nawet dla osób podróżujących służbowo). Nowe restrykcje mają obowiązywać do 17 stycznia 2021 roku, kiedy zakończą się również 2-tygodniowe ogólnopolskie ferie zimowe dla uczniów.

Premier Mateusz Morawiecki na niedzielnej konferencji prasowej odniósł się przede wszystkim do rozpoczętego narodowego programu szczepień przeciwko COVID-19. Rano 27 grudnia w Warszawie zaszczepiono pierwsze pielęgniarki i lekarzy. Podobne akcje odbyły się w szpitalach w całej Polsce.

Konferencja premiera 28.12. Czy będzie zakaz sprzedaży fajerwerków?

W sylwestrową noc rząd zapowiedział wprowadzenie obostrzeń w przemieszczaniu się. Taki zapis znalazł się również w rozporządzeniu rządowym opublikowanym 21 grudnia. 

Zobacz także

- Wiemy, że wirus działa z opóźnieniem dwu-, trzytygodniowym i rzeczywiście, wdrożyliśmy nowe obostrzenia, uprzedzając niejako wzrost zakażeń na początku stycznia, bo obawiamy się, że on może nastąpić na skutek nieco wzmożonego ruchu handlowego, w przemieszczaniu się, kontaktów społecznych, z którymi mieliśmy do czynienia w połowie grudnia - mówił premier.

Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków, żeby tegorocznego Sylwestra "spędzić tylko w kameralnym gronie". - Tylko niektóre grupy zawodowe, które potrzebują móc korzystać z bazy hotelowej, będą mogły z nich korzystać. Prosimy o pozostanie w domu - doprecyzował.

Zobacz także

Co wiecej - szef rządu wprost powiedział, że w noc sylwestrowa nie jest wprowadzana godzina policyjna, ponieważ do tego potrzebny jest jeden z konstytucyjnych stanów nadzwyczajnych. - My godziny policyjnej nie wdrażamy, bo aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy za zgodą prezydenta wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam wszystkie instrumenty poza godziną policyjną - dodał.

Prosimy o nieprzemieszczanie się i nieużywanie fajerwerków, aby ten Sylwester minął spokojnie

Mateusz Morawiecki

Na wprost zadane przez naszą redakcję pytanie o brak zakazu sprzedaży fajerwerków przy zakazie przemieszczania się w sylwestrową noc, premier nie odpowiedział. Warto podkreślić, że takie ograniczenia obowiązują w innych państwach europejskich. Zakaz używania fajerwerków w Sylwestra jest np. w Niemczech.

RadioZET.pl