Zamknij

Zagraniczne wakacje jeszcze w tym roku? Stanowisko KE

22.03.2021 10:45
Wakacje zamrożone. Szefowa KE niechętna zagranicznym podróżom po Europie
fot. STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Lockdown spowodował zamrożenie sektora turystycznego. Wielu osobom brakuje możliwości podróżowania, dlatego proszą przedstawicieli Unii Europejskiej o zajęcie stanowiska. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odniosła się do tego tematu.

Lockdown uderzył w turystykę z ogromną siłą. Przez pandemię tracą właściciele hoteli, pensjonatów, restauracji, barów, piloci, przewodnicy i przedstawiciele wszystkich zawodów, którzy zarabiali dzięki obecności turystów.

Zakaz przemieszczania się doskwiera zarówno przedsiębiorcom, jak i klientom. Irlandczycy jednak podróżują po Europie, wykorzystując sposób na bolący ząb i wizytę u specjalisty. Najsprytniejsi znaleźli sposób, jak obejść restrykcje.

Podróże. Kiedy koniec lockdownu

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zabrała głos w sprawie potencjalnej możliwości podróżowania podczas tegorocznych wakacji.

Jest teraz za wcześnie, żeby rozmawiać o lecie. Nadal jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji z szybkim rozprzestrzenianiem się bardziej agresywnych wariantów wirusa. Trzecia fala zachorowań zaczyna się w niektórych państwach członkowskich

Ursula von der Leyen, Szefowa Komisji Europejskiej

Zdaniem szefowej KE, obecnie priorytetem dla unii jest zaprzestanie rozprzestrzeniania się wirusa i zwiększenie liczby szczepień.

Lockdown. Kiedy możliwe podróże

Europejskie kraje rozmawiają o możliwości wprowadzenia tzw. koronapaszportów. Miałyby one pozwolić na swobodne podróżowanie osobom, które zostaną zaszczepione przeciwko koronawirusowi.

Ursula von der Leyen, Szefowa Komisji Europejskiej zapewniła, że równolegle przygotowywane są świadectwa szczepień na lato. Projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu nazywany jest mianem tzw. paszportu szczepionkowego.

Obecnie Wielka Brytania i Belgia zabroniły obywatelom zagranicznych wyjazdów. Polski rząd apeluje o ograniczenie podróży i pozostanie w domach.

RadioZET.pl/PAP