Zamknij

Zagraniczne linie lotnicze będą mogły kupić do 49% Air India

Olga Papiernik
10.01.2018 12:53
Zagraniczne linie lotnicze będą mogły kupić do 49% Air India
fot. Jordan Sanchez on Unsplash

Zagraniczne linie lotnicze będą mogły kupić do 49 procent Air India.  Zgodnie z nowymi zasadami zatwierdzonymi przez rząd w środę, celem jest zmniejszenie długów przewoźnika.

Rząd, w czerwcu 2017 roku, podał informację, że jest otwarty, jeśli chodzi o sprzedaż udziałów w państwowych liniach lotniczych, rozpędziło to lawinę opóźnień, odwołań i złej obsługi w spółce państwa.

W środę gabinet podjął decyzję o zezwoleniu zagranicznym liniom lotniczym na zainwestowanie do 49 procent w Air India, pod warunkiem zgody rządu.

Prawicowy rząd premiera Narendry Modiego próbował zachęcić zagraniczne firmy do inwestowania w Indiach od czasu objęcia władzy w 2014 r.

Air India ponosiło straty przez prawie dziesięć lat po nieudanej fuzji w 2007 roku i posiada zadłużenie w wysokości 7,67 miliarda dolarów, według danych rządowych.

Linie otrzymały od rządu 5,8 miliardów dolarów w postaci funduszy pomocowych, ale nadal potrzebują więcej kapitału obrotowego, aby go oddać.

Indie mają najszybciej rozwijającą się branżę przewozów pasażerskich na świecie, rozwijającą się w tempie około 20 procent rocznie.

Eksperci twierdzą, że sektor lotnictwa w Indiach ma olbrzymi, niewykorzystany potencjał, i tylko 100 milionów z 1,2 miliarda ludzi latało w 2016 roku.

anb/cc/fa/OP