Zamknij

Jak będzie wyglądać sieć 5G w Polsce?

Olga Papiernik
24.09.2018 11:08
5g
fot. telefon

Dziś nie bardzo jeszcze możemy przesądzić ani o trybie, ani o kolejności udostępniania częstotliwości pod sieci 5G - mówi w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu" minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodaje, że przede wszystkim musimy zdecydować o tym, jak w ogóle powinna wyglądać ta sieć.

- Czy ma to być model znany z sieci 4G, czyli kilku operatorów i kilka sieci, czy może raczej jedna sieć zarządzana przez jednego operatora lub konsorcjum operatorów? Na razie rozmawiamy o tym i wewnątrz ministerstwa, i z operatorami telekomunikacyjnymi - powiedział Zagórski, cytowany przez "Puls Biznesu".

Na pytanie gazety, kiedy zapadnie rozstrzygnięcie, minister odpowiedział: - może nam to zająć jeszcze kilka miesięcy, ale mam nadzieję - byłoby to idealne rozwiązanie - że nastąpi w listopadzie tego roku. Chcemy oczywiście, by było to rozstrzygnięcie uzgodnione z rynkiem, mimo że teraz opinie operatorów na temat modelu sieci 5G są podzielone - dodał.

Szef resortu cyfryzacji wskazał, że na razie nie wiadomo, czy w ogóle rozpisana będzie aukcja na częstotliwości 700 MHz, - bo może będziemy ją udostępniać w jakimś innym modelu. Dlatego tym bardziej nie mogę deklarować, że aukcję rozpiszemy do 2020 r. - powiedział minister Zagórski.

Zobacz także

PB/PAP/OP