Zamknij

Branża hotelarska z długami. Firmy mają prawie miliard złotych do oddania

17.10.2019 08:55
Długi w branży hotelarskiej rosną
fot. Shutterstock/Dmitry Kalinovsky (ilustracyjne)

Hotelarze zalegają z płatnościami w bankach i u kontrahentów. Niemal 900 firm uzbierało prawie miliard złotych długu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Co 10. firma w branży ma problemy finansowe – wynika z najnowszego raportu badania BIG InfoMonitor.

Jak wynika z komunikatu, w bazach BIG InfoMonitor i BIK znajduje się 889 firm hotelarskich ze zobowiązaniami nieopłaconymi przez co najmniej 30 dni po terminie na kwotę minimum 500 zł. Każda z zadłużonych firm ma średnio 1,1 miliona złotych zaległych zobowiązań.  

Zobacz także

Branża hotelarska w rankingu najbardziej zadłużonych znajduje się na podium. Jak wynika z raportu, 9,8 procent firm zmaga się z problemami. „Niesolidnych” płatników w tym biznesie jest więcej niż przeciętnie w gospodarce, gdzie odsetek ten wynosi 6,2 procent.

Zaległości są w dużej mierze efektem zatorów płatniczych. Hotelarstwo jest jedną z tych branż, w których relacje z partnerami biznesowymi mają ogromne znaczenie dla płynności finansowej. Hotelarze mają bardzo dużą liczbę kontrahentów, którym muszą na bieżąco płacić. Z drugiej strony sami są zależni od płatności, które na ich konto nie zawsze spływają w terminie.

– powiedział cytowany w komunikacie prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Nie trzeba daleko szukać przykładów. O tym, jak istotne są powiązania w branży, świadczy chociażby upadłość biura podróży Thomasa Cooka, a co za tym idzie, problemy finansowe hoteli związanych z firmą.

Zobacz także

Statystyki wskazują, że najwięcej zadłużonych hoteli jest na Mazowszu i Dolnym Śląsku – odpowiednio 156 i 139. Na trzecim miejscu pod względem liczby niesolidnych dłużników jest Małopolska, gdzie zobowiązań w terminie nie spłaca 86 podmiotów.

Pod względem wartości długu pierwsze miejsce zajmuje województwo łódzkie. Tam firmy hotelarskie mają łącznie ponad 300 milionów złotych długu. Kolejne najgorzej spłacające jest województwo małopolskie, gdzie firmy mają do uregulowania 136,7 miliona złotych zobowiązań.

Zobacz także

Rekordzistą jest hotelarz z województwa łódzkiego, którego suma zaległości opiewa na 212 milionów złotych.
Sytuację finansową hoteli i ich partnerów w biznesie może poprawić wejście w życie ustawy antyzatorowej. 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie pakiet regulacji ograniczających zatory płatnicze. Nowe przepisy oznaczają skrócenie terminów na wywiązanie się z zobowiązań finansowych między przedsiębiorcami, a także nowe kary dla dłużników. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/BIG InfoMonitor