Zamknij

Małe firmy toną w długach. Powód? Zatory płatnicze

30.10.2019 10:40
Zadłużenie mikrofirm. Zatory płatnicze powodem problemów finansowych
fot. Shutterstock/whitelook (ilustracyjne)

Dług najmniejszych firm rośnie w zaskakującym tempie. Źródłem ich problemów finansowych są nierzetelni płatnicy. Czy ustawa antyzatorowa pomoże?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Długi firm prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wzrosły od lipca tego roku o prawie 162 miliona złotych. Ich zaległości wynoszą dziś 5,2 miliarda złotych – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Powód? Zatory płatnicze. Prawie połowa mikroprzedsiębiorstw przyznaje, że przez opóźnienia w płatnościach nie może regulować swoich zobowiązań – w przypadku małych firm, czyli zatrudniających od 10 do 49 osób, z problemem tym zmaga się co trzecie przedsiębiorstwo.

Zatory płatnicze w dużej mierze wywoływane są przez spółki prawa handlowego. Według naszych danych to właśnie one muszą oddać małym przedsiębiorcom 337 milionów złotych, co stanowi nieco ponad 41 procent wszystkich należności jednoosobowych działalności gospodarczych.

mówi - prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki dla PAP.

Na czarnej liście jednoosobowych działalności gospodarczych z długami znajduje się ponad 194 tysiące firm. To o ponad 4 tysiące więcej niż w lipcu tego roku. W większości przypadków powodem zadłużenia są zatory płatnicze. Kontrahenci są winni zadłużonym firmom prawie 813 milionów złotych.

Zobacz także

Dług najmniejszych sklepów i hurtowni sięga 1,5 miliarda złotych, czyli o 40 milionów więcej niż w lipcu. Rośnie także zadłużenie małych zakładów budowlanych – dług wynosi dziś 901 milionów złotych. Najmniejsi przewoźnicy mają do oddania 34 milionów więcej niż trzy miesiące temu – 691 milionów złotych.

Zobacz także

Przedsiębiorcy zyskają w przyszłym roku dodatkową ochronę. Chodzi o ustawę zatorową i znowelizowane prawo upadłościowe.

Zgodnie ze znowelizowanym prawem do ogłoszenia upadłości wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny. Sądy nie będą tak jak dotychczas śledzić, jak doszło do zadłużenia i czy było to świadome i zamierzone działanie ze strony dłużnika.

Zobacz także

1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie pakiet regulacji ograniczających zatory płatnicze. Nowe przepisy oznaczają skrócenie terminów na wywiązanie się ze zobowiązań finansowych między przedsiębiorcami, a także nowe kary dla dłużników.

Wyjście z długu może ułatwić także już działająca ulga na złe długi. Dzięki niej wierzyciel, który nie otrzyma zapłaty w ciągu 90 dni od upływu terminu płatności, może pomniejszyć podatek dochodowy o kwotę wierzytelności, ponieważ realnie tego dochodu nie otrzymał, a musiał zapłacić podatek od wystawionej faktury.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP