Zamknij

Zadłużenie biur podróży sięga 4,25 mln zł

Olga Papiernik
15.03.2018 16:32
biuro podrozy
fot. East News/

Wartość zadłużenia biur podróży znajdujących się w bazie ERIF Biura Informacji Gospodarczej (ERIF BIG) sięga 4,25 mln zł według stanu na 25 lutego br, poinformowało ISB Biuro. Zadłużenie dotyczy 267 biur na 2048 podmiotów związanych z turystyką.

Zobacz także

- Zadłużenie biur podróży może mieć bezpośredni wpływ na ich codzienną działalność. Największe zadłużenia biur podróży wpisane do bazy ERIF wynikają z tytułu umowy dzierżawy, kredytu, leasingu oraz świadczeń usług pocztowych i telekomunikacyjnych - powiedziała prezes ERIF Biura Informacji Gospodarczej Edyta Szymczak.

Rekordzistą jest tour operator z Chorzowa. Ma zadłużenie sięgające ok. 325 tys. zł. Drugie miejsce zajmuje biuro z Łodzi, które jest zadłużone na niewiele mniej, bo 320 tys. zł wynika z informacji ERIF.

W bazie ERIF BIG znajdują się również statystyki dotyczące nieterminowego regulowania zobowiązań z tytułu ubezpieczeń i dotyczą 162 informacji gospodarczych w tym zakresie.

"Najbardziej muszą w tym przypadku uważać podróżni z województwa śląskiego, gdzie jest 46 takich wpisów, mazowieckiego - 42 oraz małopolskiego - 32 wpisy. Szczególnie ważne są te związane z prowadzoną działalnością turystyczną. Jeśli biuro podróży nie wywiąże się z obowiązku posiadania ubezpieczenia, grozi mu zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez trzy lata" - czytamy w materiale.

W bazie ERIF pozytywne informacje gospodarcze posiada 1813 podmiotów związanych z branżą turystyczną.

Najwięcej z nich znajduje się w województwie mazowieckim - 270, w małopolskim - 233 oraz śląskim - 195, podano również.

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej to jedno z pięciu działających w Polsce biur informacji gospodarczej i jedyne, którego baza danych jest cyklicznie w odstępach kwartalnych weryfikowana przez biegłego rewidenta już od końca 2011 roku. ERIF BIG należy do Grupy Kruk, lidera w zarządzaniu wierzytelnościami w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

ISBnews/OP