Zamknij

Szef handlowej „Solidarności”: sklepy Żabka wykorzystują lukę prawną

21.10.2019 08:15
Żabka zamknięta w niedziele? Apeluje o to szef handlowej "Solidarności". Zakaz handlu
fot. DigitalMammoth/Shutterstock (ilustracyjne)

Sklepy Żabka powinny podlegać zakazowi handlu w niedziele – podkreślił Alfred Bujara, szef handlowej sekcji „Solidarności”. W rozmowie z „Super Expressem” zaapelował o pilne zmiany prawne. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Żabka, sieć małych sklepów skupiająca ponad 5,8 tys. placówek, może prowadzić handel w każdą niedzielę. Jest to możliwe dzięki specjalnemu statutowi.

Sklepy Żabki poprzez opcję nadawania i odbierania przesyłek są traktowane jako placówki pocztowe. W rezultacie są wyłączone z obowiązku stosowania się do zakazu handlu w niedziele.

Zobacz także

„Będziemy wnioskowali o pilne zmiany”

Jednak Alfred Bujara – szef handlowej sekcji „Solidarności” i jeden z autorów ustawy o zakazie handlu w niedziele – uważa, że właściciele sieci Żabka oraz jej franczyzobiorcy korzystają z luki prawnej. Dlatego w rozmowie z „Super Expressem” podkreślił, że prawo powinno być jak najszybciej zmienione.

Bardzo ważnym wyzwaniem jest uściślenie, czym jest placówka pocztowa. W tej chwili takie sklepy jak Żabka wykorzystują lukę prawną, a przecież nie są placówkami pocztowymi. Posłowie powinni wrócić do zapisu z naszego projektu i placówka pocztowa powinna być całkowicie wyrzucona z ustawy. Będziemy wnioskowali o pilne zmiany.

Alfred Bujara

W jego ocenie Polacy przyzwyczaili się do zmian w handlu.

Zobacz także

Społeczeństwo dobrze odbiera te zmiany, dzięki temu inaczej spędza weekendy: na odpoczynku, z rodziną, a nie na zakupach, co potwierdza nawet mniejszy handel w internecie.

Alfred Bujara

Co na to sieć Żabka? Biuro prasowe sieci przypomniało, że status placówki pocztowej sklepów wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i istnieje już od 2012 roku.

– Było ponad 100 spraw sądowych na wniosek Państwowej Inspekcji Pracy i żaden sąd nie miał żadnych wątpliwości, że franczyzobiorcy działają zgodnie z prawem – podkreślił Alfred Kubczak, dyrektor do spraw korporacyjnych Żabki, w rozmowie z „SE”.

Co miesiąc w naszych sklepach nadawanych i odbieranych jest ponad milion przesyłek, więc nasze usługi pocztowe naprawdę trudno nazwać pozornymi.

Alfred Kubaczka

Zakaz handlu – zasady

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w tym roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express