Zamknij

Tesco i Żabka w rękach państwa? Są nowe plany na holding spożywczy

04.06.2020 12:33
Żabka i Tesco będą kupione przez państwo? Plany na holding spożywczy
fot. Shutterstock/Syda Productions (ilustracyjne)

Powstanie państwowej sieci sklepów spożywczych wciąż jest możliwe. Nie chodzi jednak o tworzenie jej od zera, lecz o przejęcia istniejących podmiotów. W grę wchodzi Tesco i Żabka – informuje „Rzeczpospolita”.

Państwo dzięki narodowemu holdingowi spożywczemu będzie mogło przejąć kontrolę nad handlem. - Nie chodzi o tworzenie nowej firmy, ale o przejęcie istniejącej – pisze „Rzeczpospolita”.

Nieoficjalnie wiadomo, że wykluczone w tym celu będzie przejęcie sieci sklepów Żabka lub Tesco.

Żabka i Tesco przejęte przez państwo?

- W Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają prace nad połączeniem firm z sektora rolno-spożywczego, jakie znajdują się w nadzorze państwa – mówi Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych cytowany w komunikacie resortu.

Zobacz także

Jak wynika z komunikatu, rząd bierze się za analizę profilu 48 spółek, które mogłyby podlegać konsolidacji. Ta ma odbywać się w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która jest obecna na kilku rynkach, m.in. cukru, skrobi i zboża.

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła gazeta, wynika, że w nowej strukturze miałaby znaleźć się też duża sieć sklepów. Na celowniku jest sieć sklepów Tesco i Żabka.

Zobacz także

Gazeta dodaje, że Tesco od kilku lat przechodzi restrukturyzację: zwalnia pracowników i likwiduje sklepy. Eksperci mają też wątpliwości co do ewentualnego przejęcia Żabki. Stosunkowo niewielką część jej asortymentu stanowią bowiem świeże produkty, a – jak czytamy w dzienniku- główna pozycja w Żabkach to alkohol i papierosy.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”