Zamknij

Zaawansowana technologia to przyszłość branży ochroniarskiej

Olga Papiernik
11.12.2017 17:02
Zaawansowana technologia to przyszłość branży ochroniarskiej
fot. Matthew Henry on Unsplash

Branża ochrony osób i mienia znajduje się w trendzie intensywnych przemian, związanych z wejściem do użycia zaawansowanych technologii, ocenił w wywiadzie dla z ISBnews.tv prezes polskiej części globalnej firmy Securitas Krzysztof Bartuszek. Według niego, pewne usługi, np. monitoring prywatnych domów, stracą na znaczeniu, a przed innymi - np. opartymi na big data jest przyszłość.

- Trendy, które obserwujemy w Europie Zachodniej pokazują, że usługi monitoringu przekształcają się w 'self-monitoring', tzn. ludzie wraz z postępem technologii mają możliwość monitorowania domów samemu, np. dzięki aplikacjom. - powiedział Bartuszek w rozmowie z ISBnews.tv

Podobnie według niego stracą na znaczeniu usługi monitorowania pojazdów przy pomocy GPS, ponieważ wraz z wejściem ogólnoeuropejskiego systemu szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych eCall kompetencje te przejmą producenci samochodów.

- Wierzę natomiast, że usługi monitorowania pojazdów będą utrzymywały się w przypadku przewozów towarów wartościowych, gdzie musi to być wykonywane przez firmę profesjonalną. - dodał.

- Trendy, które widzimy w branży to jest inwestycja w technologię: rozwiązania związane z analityką obrazu, przesyłem danych, rozwojem dronów, a potem antydronów. A kolejnym krokiem będzie robotyzacja. - kontynuował prezes.

Według niego, ciekawym trendem w ochronie jest korzystanie z przetwarzania dużych zbiorów danych (big data).

- Chodzi o zbieranie i przetwarzanie danych o tym, co dzieje się na obiektach, gdzie i jakiego rodzaju występują zagrożenia, a następnie próbę przewidzenia i zapobiegania tym ryzykom. Tworzy się np. tzw. heat-mapy przestępstw na ulicach albo kradzieży w sklepie. Gdy wiemy, gdzie i kiedy występuje zagrożenie, można je wtedy zabezpieczać punktowo. - wyjaśnił Bartuszek, podkreślając, że takie rozwiązanie oznacza większą skuteczność bez zwiększania środków i nakładów.

Prezes Securitas w Polsce skomentował również trend regulacyjny branży ochrony w Polsce i Europie.

- Powinniśmy bardzo mocno zainwestować w jakość, certyfikację różnego rodzaju i licencjonowanie. Jakiś czas temu w Polsce deregulowaliśmy branżę, a teraz powinniśmy iść w kierunku regulacji i narzucenia standardów jakościowych. - podkreślił.

Według niego, coraz więcej klientów wykazuje zapotrzebowanie na usługi bardzo profesjonalne i to dobrze wróży branży pod kątem rozwoju technologii i innowacyjności.

ISBnews/OP

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku