Zamknij

Za zdjęcie maseczki na otwartym powietrzu wciąż będzie groził mandat?

14.05.2021 21:24
ludzie spacerujący w maseczkach
fot. Albin Marciniak/East News

15 maja 2021 znika obowiązek noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. Przepisy mówią o wyjątku, zgodnie z którym w określonych sytuacjach trzeba je będzie włożyć z powrotem, nawet będąc na świeżym powietrzu. Jeśli się tego nie zrobi, grozi mandat.

Maseczki znikną częściowo z naszego życia: od 15 maja 2021 nie będzie trzeba już nosić ich na otwartym powietrzu. Obowiązek zakrywania nimi ust i nosa będzie w dalszym ciągu obowiązywał w zamkniętych przestrzeniach: w sklepach, urzędach, kinach, pojazdach komunikacji miejskiej oraz klatkach schodowych bloków.

Eksperci z Rady Medycznej informowali, że maseczki będzie trzeba z powrotem założyć także na otwartym powietrzu, jeśli nie będzie można utrzymać odległości 1,5 metra do innych ludzi. Złamanie tej zasady będzie wykroczeniem, za które można będzie otrzymać mandat. Policja już zapowiedziała, że będzie przeprowadzać wzmożone kontrole. Na początku ma karać jednak tylko za „rażące naruszenie przepisów”.

Koniec maseczek. Za ich brak na otwartym powietrzu wciąż będzie można dostać mandat

15 maja 2021 będzie można odetchnąć od lockdownu: tego dnia zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu. Złagodzenie obostrzeń nie jest jednak bezwarunkowe, o czym warto pamiętać.

Zgodnie z przygotowanymi przez rząd zapisami trzeba bowiem pamiętać o zachowywaniu dystansu 1,5 metra od innych ludzi. Zasada ta nie dotyczy osób, z którymi się mieszka lub wspólnie gospodaruje.

Eksperci z Rady Medycznej tłumaczyli, że przy zachowywaniu takiego dystansu ryzyko zarażenia się od kogoś koronawirusem powinno być „praktyczne zerowe”.

Policja zapowiedziała, że będzie kontrolować sposób stosowania się złagodzonych zasad lockdownu. Patrole mają pojawić się przede wszystkim w galeriach handlowych, wielkopowierzchniowych sklepach oraz w środkach komunikacji publicznej. We wszystkich tych miejscach usta i nos będą musiały być zasłonięte.

Na całkowite zniesienie obowiązku noszenia maseczek trzeba będzie jeszcze poczekać. Będzie to możliwe dopiero po osiągnięciu przez Polaków odporności zbiorowej. Minister zdrowia Adam Niedzielski oszacował, że ma do tego dojść w czasie wakacji.

RadioZET.pl