Zamknij

Zwolnienie z ZUS a opłacone składki. MRPiPS: urząd zwróci pieniądze

23.04.2020 13:42
ZUS. Zwrot składki za marzec. Warunki zwolnienia dla przedsiębiorców
fot. Grabowski Foto/Shutterstock (ilustracyjne)

Opłaciłeś składki na ZUS za marzec? Nadal można skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek, a urząd zwróci pieniądze lub zaliczy marcową składkę na poczet przyszłych wpłat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zwolnienie ze składek na ubezpieczenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to jeden z najbardziej oczekiwanych przez przedsiębiorców punktów tarczy antykryzysowej.

Przedsiębiorcy w oczekiwaniu na decyzję urzędu w sprawie zwolnienia ze składek na ZUS na wszelki wypadek opłacili marcową składkę. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej uspokaja jednak i dodaje, że można odzyskać te pieniądze.

W przypadku pozytywnej decyzji ZUS w sprawie zwolnienia ze składek, zwolnieniu temu będą podlegały także składki opłacone za marzec 2020 rok, zostaną wówczas zaliczone na poczet przyszłych wpłat bądź zwrócone 

- wyjaśnia PAP resort rodziny pracy i polityki społecznej

Resort wyjaśnił, że co do zasady zwalnia się przedsiębiorców z obowiązku uiszczenia nieopłaconych jeszcze składek. W przypadku marcowej składki prawo zadziała jednak wstecz.

- Nienależnie opłacone składki podlegają zaliczeniu przez  ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku - na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik składek złoży wniosek o zwrot składek. Nienależnie opłacone składki podlegają zwrotowi w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku – dodaje ministerstwo.

Zobacz także

Zwolnienie ze składek na ZUS – warunki

Z całkowitego zwolnienia ze składek skorzystają przedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż 10 osób i zgłosili je do ubezpieczenia najpóźniej 31 marca.

Na takim zwolnieniu skorzystają też samozatrudnieni. Tu zastosowanie ma jednak próg przychodowy. Ze zwolnienia skorzystają ci, którzy nie zarobili więcej niż 300 procent średniej pensji tj. 15 681 zł.

Zwolnieni z połowy składek będą płatnicy zatrudniający od 10 do 49 osób, które na analogicznych zasadach zostały zgłoszone do ubezpieczenia. Co istotne, do liczby ubezpieczonych nie wlicza się  pracowników młodocianych.

RadioZET.pl/PAP