Zamknij

Zwolnienie ze składek ZUS. Jest nowy wniosek dla przedsiębiorców

21.04.2020 11:42
ZUS. Zwolnienie ze składek. Nowy wniosek
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaktualizował wniosek o zwolnienie ze składek. Po wejściu w życie nowej tarczy antykryzysowej, więcej firm może skorzystać z tego rozwiązania.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Po wejściu w życie nowej tarczy antykryzysowej ze zwolnienia z ZUS skorzystają firmy zatrudniające do 49 pracowników.

W przypadku mikroprzedsiębiorców i małych firm zwolnienie przysługuje w pełnej wysokości składek. Firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z połowy składek na ubezpieczenia.

Co do zasady, zwolnienie dotyczy składek nieopłaconych. Wyjątkiem są składki za marzec, w przypadku których zwolnienie można uzyskać również wtedy, gdy składka została już opłacona.  

Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące - marzec, kwiecień, maj, a opłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień

– informuje ZUS

Dla kogo 100 procent zwolnienia, a dla kogo 50?

Z całkowitego zwolnienia ze składek skorzystają przedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż 10 osób i zgłosili je do ubezpieczenia najpóźniej 31 marca.

Na takim zwolnieniu skorzystają też samozatrudnieni. Tu zastosowanie ma jednak próg przychodowy. Ze zwolnienia skorzystają ci, którzy nie zarobili więcej niż 300 procent średniej pensji tj. 15 681 zł.

Zobacz także

Zwolnieni z połowy składek będą płatnicy zatrudniający od 10 do 49 osób, które na analogicznych zasadach zostały zgłoszone do ubezpieczenia. Co istotne, do liczby ubezpieczonych nie wlicza się  pracowników młodocianych.

Zwolnienie z ZUS. Nowy wniosek

Zaktualizowany wniosek, którego wzór załączamy poniżej można przesłać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Można także skorzystać ze strony www.gov.pl lub wydrukować wniosek i przesłać go pocztą. Można także udać się do urzędu i zostawić wniosek w skrzynce znajdującej się w każdej placówce ZUS.

RadioZET.pl/ZUS