Zamknij

Skarbówka zarobi na tarczy? Zwolnienie z ZUS to wyższy podatek

09.04.2020 14:55
ZUS. Zwolnienie ze składek zwiększy podatek do zapłaty
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Firmy korzystające ze zwolnienia ze składek na ZUS zapłacą wyższy podatek – tłumaczy „Dziennik Gazeta Prawna”. Na rozwiązaniu z tarczy antykryzysowej skorzysta skarbówka.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zwolnienie z ZUS na trzy miesiące to rozwiązanie adresowanie do mikroprzedsiębiorstw. Co do zasady, mieli oni zyskać tyle, ile wynoszą składki na ZUS.

„Kto ma dochody, a skorzysta z trzymiesięcznego zwolnienia z ZUS, nie zyska 1431,48 zł miesięcznie. Musi odjąć 515 zł, bo tyle więcej weźmie fiskus” – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Zobacz także

Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie gazety wynika, że kto skorzysta ze zwolnienia ze składek, ten zapłaci wyższy podatek dochodowy. PIT nie zapłaci jedynie wtedy, gdy nic nie zarobi. Gdy nie ma przychodu, nie ma od czego odprowadzić zaliczki na PIT. Wówczas rzeczywiście zyska 1431 złotych na zwolnieniu z ZUS.

Gazeta przypomina, że dzięki odliczeniu składek ZUS, można zmniejszyć kwotę podatku. Resort finansów informuje, że specustawa o koronawirusie nie zmieniła tej zasady. Mówi ona, że przy obliczaniu zaliczki na PIT od dochodów osiąganych przez przedsiębiorców mogą być uwzględniane składki „zapłacone” w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.

Zobacz także

Jeśli zatem płatnik jest zwolniony z uiszczania składek, nie będzie mógł ich odliczyć. Innymi słowy – odprowadzi wyższy podatek.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”