Zamknij

Wszyscy przedsiębiorcy będą zwolnieni ze składek ZUS - ogłosił prezydent

09.04.2020 12:44
ZUS. Zwolnienie ze składek dla wszystkich przedsiębiorców - ogłosił prezydent Duda
fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Zwolnienie wszystkich z konieczności płacenia składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zapowiedział prezydent Andrzej Duda. O tej propozycji rozmawiał m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Bez ZUS-u dla firm

Prezydent swoje propozycje ogłosił podczas briefingu prasowego w czwartek. Chodzi o dwie zmiany w obowiązujących rozwiązaniach, w tym m.in. tarczy antykryzysowej.

Zaproponowałem premierowi, aby wszyscy przedsiębiorcy byli zwolnieni ze składek ZUS na 3 miesiące. Postulat spotkał się z akceptacją

Andrzej Duda

Zobacz także

Do tej pory z tego rozwiązania mogli skorzystać po złożeniu odpowiedniego wniosku mikroprzedsiębiorcy (do 9 pracowników) oraz małe i średnie formy (od 10 do 49 pracowników).

Podczas senackiej debaty pod koniec marca tego roku premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że zwolnienie wszystkich firm z płacenia ZUS to wydatek około 25 mld zł miesięcznie.

Wszystko wskazuje na to, że jednak taki wydatek zostanie wpisany w tegoroczny budżet państwa.

Więcej przedsiębiorców skorzysta z tarczy antykryzysowej

-Z wicepremier Jadwigą Emilewicz konsultowałem zmiany w pakiecie tarczy antykryzysowej; zaproponowałem premierowi objęcie tarczą przedsiębiorców, którzy zaczęli działalność przed 1 marca - przekazał również Andrzej Duda.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, większość rozwiązań tarczy antykryzysowej skierowana jest do tych, którzy założyli działalność gospodarczą przed 1 lutego 2020 roku.

Zobacz także

Prezydent zaapelował również do marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, aby "w jak najszybszym tempie został przez niego zwołany Senat".

Aby Senat w jak najszybszym tempie zajął się tymi przepisami, które mają pomóc polskim przedsiębiorcom, które mają ratować w Polsce miejsca pracy, które mają pomóc polskiemu biznesowi przetrwać ten bardzo trudny czas, a w efekcie mają także i pomóc polskiej gospodarce i nam wszystkim abyśmy jak najbardziej obronną ręką z tego czasu kryzysowego wyszli

Andrzej Duda

Wprowadzenie "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm, czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem - przewiduje ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej, uchwalona z poprawkami przez Sejm w nocy ze środy na czwartek.

Ustawa trafi teraz do dalszych prac w Senacie.

RadioZET.pl/PAP