Zamknij

Zwolnienie z opłacania składek dla firm. ZUS udostępnił wniosek

01.04.2020 11:06
ZUS. Zwolnienie ze składek - WNIOSEK. Jak złożyć?
fot. Shutterstock/zbigniew kotara (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie upominał się o spłatę składek od mikrofirm i samozatrudnionych. Warunkiem jest złożenie wniosku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Na mocy obowiązującej od 1 kwietnia tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą skorzystać nie tylko z odroczenia, ale i z całkowitego zwolnienia ze składek ZUS na 3 miesiące. Dotyczy to jednak tylko wybranych grup.

Z takiego zwolnienia skorzystają mikrofirmy zatrudniające maksymalnie 9 osób i samozatrudnieni. Ci przedsiębiorcy nie muszą płacić składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku.

Zobacz także

Co istotne, na okres zwolnienia ze składek przedsiębiorcy ci nie pozostaną bez ubezpieczenia. To państwo przejmie na 3 miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców.  Jest tylko jeden warunek: działalność musi być zarejestrowana przed 1 lutego 2020 roku.

Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia skorzystają też samozatrudnieni. Obowiązuje tu jednak próg dochodowy. Przychód samozatrudnionego wnioskującego o zwolnienie z ZUS nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnej pensji, czyli kwoty 15 681 złotych.

Zobacz także

Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek.

Wielkość firmy i przychód w przypadku samozatrudnionych to niejedyne kryteria, które sprawdzi ZUS. Warunkiem jest niezaleganie ze składkami i złożenie wniosku, którego wzór załączamy poniżej.

Należy go przesłać za pośrednictwem PUE ZUS, czyli Platformy Usług Elektronicznych. Można także przesłać go pocztą lub osobiście umieścić w skrzynce na dokumenty w placówce ZUS. Po złożeniu wniosku ZUS skontaktuje się z przedsiębiorcą mailowo lub telefonicznie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do urzędu wpłynęło już ponad 200 takich wniosków.

RadioZET.pl