Zamknij

Wysyp zwolnień lekarskich w październiku. Niepokojące dane ZUS

23.10.2020 13:57
Zwolnień lekarskich przybywa
fot. Michal Wozniak/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował dane o zwolnieniach lekarskich za pierwsze 20 dni października. Wniosek? Na L4 było nawet o 23 proc. więcej osób niż rok temu.

Zwolnień lekarskich przybywa. ZUS poinformował, że tylko do 20 października wystawiono 1,8 mln zaświadczeń lekarskich.

Pracowników na L4 może być jeszcze więcej po ogłoszeniu przez rząd nauki zdalnej dla uczniów powyżej czwartej klasy podstawówki. Regularny wzrost liczby zakażeń koronawirusem także może obciążyć budżet ZUS.

Polacy na L4. Niepokojące dane ZUS

Z danych ZUS wynika, że od 1 do 20 października 2020 roku wystawiono 1,8 mln zaświadczeń lekarskich. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego oznacza to wzrost o 23,5 procent.

Zobacz także

Odsetek osób na L4 wzrósł zarówno w przypadku własnej choroby, jak i w przypadku choroby członka rodziny. Liczba zwolnień z tytułu choroby własnej wzrosła w stosunku do 2019 roku o 28 proc. Zwolnień z tytułu opieki nad innym członkiem rodziny jest więcej o 17,3 proc.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wskazała, że w dobie pandemii sprawdziły się zwolnienia elektroniczne.

 

Gdyby nie e-ZLA nie poradzilibyśmy sobie z obsługą zaświadczeń. To pokazuje, że czasem trzeba się wykazać odwagą we wprowadzaniu reform

Gertruda Uścińska

Prezes ZUS dodała, że „październikowe dane pokazują wzrost liczby zwolnień w stosunku do roku ubiegłego. Zwolnienia prawdopodobnie odzwierciedlają sytuację pandemiczną w naszym kraju".

Zobacz także

ZUS przypomniał, że zwolnienia elektroniczne wystawiane są od grudnia 2018 roku. Od tamtej pory wystawiono ponad 42 miliony takich dokumentów. Rekordową liczbę zwolnień odnotowano w marcu tego roku – 3,3 mln.

RadioZET.pl/PAP