Zamknij

Szkoły zamknięte do Wielkanocy. Co z zasiłkiem opiekuńczym?

23.03.2020 08:59
ZUS. Zasiłek opiekuńczy. Covid 19. Jak długo pobierać świadczenie
fot. Shutterstock/ DONGSEON KIM (ilustracyjne)

ZUS wypłaci rodzicom ekstra zasiłek opiekuńczy na czas zamknięcia szkół. Świadczenie miało być wypłacane przez 14 dni, rząd jednak ogłosił stan epidemii i zdecydował o zamknięciu szkół na dłużej. Czy rodzice będą mogli pobierać świadczenie aż do Wielkanocy?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Nowy zasiłek opiekuńczy dla opiekunów i rodziców to dodatkowe wsparcie w związku z koronawirusem w Polsce. Zamknięcie szkół oznacza dla rodziców konieczność zapewnienia opieki nad dzieckiem. Ci, którzy zrezygnują z pracy by zostać z dzieckiem w domu, pod pewnymi warunkami będą mogli liczyć na świadczenie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasiłek opiekuńczy można pobierać przez 14 dni. Ogłoszony w piątek 20 marca stan epidemii w Polsce, który dodatkowo wydłuża okres zamknięcia szkół, nieco komplikuje sprawę. Jak wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, szkoły będą zamknięte do Wielkanocy.

Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do Świąt Wielkiejnocy. To trudna decyzja, ale ważna i potrzebna, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa 

- przekazał na konferencji prasowej szef rządu

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019-2020 przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych ma potrwać od 9 do 14 kwietnia.

Wcześniej premier informował, że jeśli rząd zdecyduje się na przedłużenie przerwy w szkołach, wydłuży okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do ósmego roku życia.

Dla kogo zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z obowiązującą specustawą dotyczącą koronawirusa, rodzice i opiekunowie mogą starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także

Takie świadczenie przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, które nie ukończyły 8 lat.

Jak informuje ZUS, okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (co do zasady 14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.

Zobacz także

Aby uzyskać dodatkowe świadczenie należy złożyć wniosek do pracodawcy. Wzór takiego wniosku załączamy poniżej.

RadioZET.pl/PAP