Zamknij

Zasiłki także na dzieci powyżej 8 lat? Rząd myśli nad zmianami

12.03.2020 13:12
ZUS. Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem. Zmiany w specustawie
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rząd wysłuchał apelu rodziców i rozważy decyzję o rozszerzeniu grona beneficjentów zasiłku opiekuńczego o dzieci powyżej 8. roku życia. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz ogłosiła w czwartek, że specustawa ws. koronawirusa obejmie zasiłkami opiekuńczymi rodziców dzieci powyżej 8 lat.

- Zapis związany z objęciem zasiłkami rodziców dzieci powyżej 8. roku życia znajdzie się w noweli specustawy, nad którą intensywnie pracujemy - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zobacz także

Zapowiedziała, że zapisy noweli zostaną zaprezentowane na początku przyszłego tygodnia. Zdaniem Emilewicz, "jest to jedno rozwiązań, które mają wspierać z jednej strony przedsiębiorców, a z drugiej gwarantować bezpieczeństwo na rynku pracy".

Wcześniej o takie rozwiązanie wniosłował Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. Zaapelował wówczas do prezydenta o zmianę przepisów i objęcie zasiłkiem dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia.

Zobacz także

AKTUALIZACJA! Zaskakujący zwrot akcji. Emilewicz wycofuje się z obietnicy?

Minister Emilewicz odniosła się ponownie do swojej wypowiedzi. We wpisie na Twitterze wskazała, że została źle zrozumiana i przekazane przez nią informacje wymagają korekty.

„Korekta mojej porannej wypowiedzi: Po konsultacjach, na razie zasiłek będzie wypłacany rodzicom dzieci do 8 roku życia. Rząd cały czas analizuje, na bieżąco, wszystkie rozwiązania. Gdy dokonywane bedą zmiany, ministerstwo natychmiast o nich poinformuje” – czytamy we wpisie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Specustawa ws. koronawirusa wprowadziła m.in. rozwiązanie zapewniające rodzicom prawo do skorzystania z dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dodatkowy zasiłek przysługuje jednak jedynie wówczas, gdy dziecko nie ukończyło ósmego roku życia.

Jak informuje ZUS, okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.

Aby uzyskać dodatkowe świadczenie należy złożyć wniosek do pracodawcy. Wzór takiego wniosku załączamy poniżej.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie chorych jest 47 osób. W środę premier ogłosił decyzję rządu o zamknięciu wszystkich szkół na terenie Polski od poniedziałku na okres 2 tygodni.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP